Jonoforeza – czym jest i na co pomaga?

Zabieg jonoforezy to jedna z metod leczenia wykorzystywana w fizykoterapii. Polega ona na aplikowaniu leku bezpośrednio w chore miejsce z pomocą prądu. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a do tego pozwala zaaplikować wysoką dawkę leku bez skutków ubocznych.

Jak to działa?

Zabieg jonoforezy trwa około 20 minut i jest bezbolesny. W trakcie pacjent odczuwa jedynie lekkie mrowienie wskazujące na działanie prądu. Najpierw fizjoterapeuta owija chore miejsce gazikami nasączonymi odpowiednim do schorzenia lekiem, następnie przykrywa ceratką i bandażem. Następnie po dwóch stronach mocuje się elektrody, między którymi przepływa prąd. Prąd jest nośnikiem leku, który w ten sposób trafia bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce.

Jonoforeza jest o tyle skuteczna, że umożliwia podanie silnych dawek leków bez angażowania układu pokarmowego. Do tego już samo działanie prądu ma właściwości lecznicze.

Zabieg jest w połowie refundowany przez NFZ. Zazwyczaj wykonuje się 10 w jednej serii. Jeden kosztuje około 10 zł.

Wskazania do jonoforezy

Zabieg ten ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej stosuje się go w przypadkach problemów z układem ruchu. Pomaga w zrastaniu się złamań, leczy zaburzenia naczynioworuchowe, pomaga na bóle mięśniowe, nerwobóle oraz wszelkie stany zapalne stawów czy mięśni. Świetnie sprawdza się w przypadku różnego rodzaju urazów. Po jonoforezę powinny sięgnąć szczególnie osoby stosujące różnego rodzaju stabilizatory, ortezy oraz wykorzystujące gorsety ortopedyczne w walce z bólem kręgosłupa.

Ponadto jonoforeza pomaga przy zapaleniu krtani, redukuje blizny i zrosty bliznowate. Stosuje się ją w likwidacji owrzodzeń, drożdżycy paznokci oraz w leczeniu stanów zapalnych oka. Zabieg ten ma również swoje zastosowanie w kosmetyce.

Przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści wynikających z zabiegu jonoforezy, istnieje kilka przeciwwskazań w jej stosowaniu. Przede wszystkim jest to rak obecny lub przebyty, ciąża, posiadanie rozrusznika serca oraz uczulenie na lek stosowany podczas zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*