Proste ćwiczenia na zdrowy kręgosłup!

Wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. 8 godzin pracy przy biurku, szybki powrót do domu, obiad, odpoczynek, kanapa, kolacja, spanie. I chociaż na drugi dzień jesteśmy wypoczęci psychicznie, to nasze ciało domaga się uwagi. Ból pleców, szyi, nadgarstków. Do tego niepostrzeżenie przybraliśmy na wadze… Przedstawiamy proste i szybkie ćwiczenia, by nasze ciało utrzymać w zdrowej równowadze!

Czarna magia, czyli higiena pracy

Ból kręgosłupa od kilku dobrych lat stał się problemem… dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Już nie starsze, przepracowane pokolenia, ale ludzie dopiero zaczynający swoje życie. No właśnie – początek z bólem nie jest najlepszym początkiem.
Z czego wynika ta sytuacja? Siedzący tryb życia to jedno, problemem jest także nieergonomiczne stanowisko pracy. Regulowany fotel, prawidłowo ustawiony ekran komputera, dobre oświetlenie – kto o tym pamięta? Badania pokazują, że niewiele ponad 5% studentów i uczniów wie o tym, że ekran monitora powinien być oddalony od twarzy o ok. 50 cm i ustawiony nieco niżej od poziomu oczu. W innej sytuacji nasz kręgosłup i szyja są w nienaturalnej pozycji – to szybko prowadzi do konieczności używania gorsetu ortopedycznego. Młodym ludziom często obojętne jest także oświetlenie – jaskrawa jasność komputera podrażnia oczy, powodując szybkie psucie się wzroku.
Podstawowe zasady higieny pracy młodym ludziom są nieznane. Niestety nasz organizm nie daje od razu znać, że coś jest nie tak. Ból pojawia się później, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni już do naszych niezdrowych postaw. Im szybciej jednak zdamy sobie z nich sprawę – tym szybciej nasze ciało poczuje się dobrze.

Gdy czasu jest niewiele – cztery ćwiczenia

Jeśli czas nie pozwala Ci na regularne ćwiczenia na siłowni lub basenie (najlepszy na kręgosłup!), postaraj się wygospodarować, chociaż chwilę dziennie, by zadbać o swój kręgosłup. Wystarczy około 15 minut ćwiczeń, które rozciągną, wzmocnią i uelastycznią mięśnie przykręgosłupowe.

Ćwiczenie pierwsze

Połóż się na plecach i przyciągnij zgiętą nogę do klatki piersiowej. Następnie przyciągnij głowę do kolana. Ćwiczenia powtarzaj przez minutę, a następnie zmień nogę.

Ćwiczenie drugie

Zostań na macie w pozycji leżącej. Przyciągnij obie zgięte nogi do klatki piersiowej. Przenoś je raz na jeden, raz na drugi bok. Powtarzaj ćwiczenie przez pięć minut.

Ćwiczenie trzecie

Przejdź do pozycji stojącej, stań w lekkim rozkroku i lekko ugnij nogi w kolanach. Opuść lekko biodra w dół, jakbyś chciał/a „wbić” odcinek lędźwiowy w podłoże. Po kilku sekundach podnieś biodra i znów opuszczaj. Powtarzaj ćwiczenie przez trzy minuty.

Ćwiczenie czwarte

Czas na rozciągnięcie. W pozycji wyprostowanej wyciągnij ręce wysoko, naprężając całe ciało. W tej pozycji wytrzymaj 10 sekund i rozluźnij się. Powtarzaj ćwiczenie przez 3 minuty.Jeśli ból mimo regularnych ćwiczeń nie znika, koniecznie udaj się do lekarza rodzinnego, który dalej pokieruje Cię do specjalisty! Pamiętaj o swoim kręgosłupie – najlepiej zanim sam Ci o sobie przypomni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*