Kinezyterapia – czym jest, w czym pomaga i dla kogo?

Kinezyterapia to jedna z dziedzin fizjoterapii, która zajmuje się leczeniem ruchem. Jej celem jest przywrócenie pełnej lub częściowej sprawności pacjenta oraz jej utrzymanie. Gimnastyka lecznicza wpływa wieloaspektowo na całe ciało, ale najczęściej wykorzystuje się ją w przeciwdziałaniu problemom z narządem ruchu, układem oddechowym i krążenia.

Kinezyterapia stosowana jest instynktownie od wieków. Każdy przecież wie, że ruch to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy ruch. Lekarze więc zalecają codzienną dawkę gimnastyki w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Z kolei kinezyterapia wykorzystuje odpowiednio dobrane ćwiczenia w celu poprawienia funkcjonowania w już istniejących schorzeniach, często też jej regularne zastosowanie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Kinezyterapia a układ ruchu

Poprawa pracy mięśni, kości i stawów to pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się, myśląc o leczeniu ruchem. W tym przypadku kinezyterapia potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Pomaga bowiem w takich schorzeniach jak wady postawy, bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów i choroby reumatoidalne, a także stosuje się ją w rehabilitacji niedowładów, amputacji, wszelkiego rodzaju urazów i złamań.

Regularnie stosowana gimnastyka wzmacnia więzadła, poprawia elastyczność i ruchomość stawów oraz zapobiega odwapnianiu kości. Często zaleca się ją osobom stosującym na co dzień gorset ortopedyczny, stabilizatory czy ortezy.

Kinezyterapia a układ oddechowy

Terapia ruchem znakomicie wspomaga pracę układu oddechowego. Poprawia wydolność płucną, dotlenia organizm, uczy prawidłowego oddychania. Specjalistyczne ćwiczenia stosuje się w leczeniu niedodmy płuc, odmy opłucnowej oraz w przypadku stanów pourazowych, deformacjach kręgosłupa oraz klatki piersiowej. Terapia wspiera także postępowanie u osób całkowicie unieruchomionych lub bardzo mało aktywnych fizycznie.

Kinezyterapia a układ nerwowy

Regularna gimnastyka stymuluje rozwój układu nerwowego, poprawia refleks i rozwija pamięć ruchową. Specjalistyczne ćwiczenia stosuje się w przypadku choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, ataksji oraz uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.

Kinezyterapia a układ krążenia

Ruch wspaniale wpływa na serce i naczynia krwionośne. Poprawia ich wydolność oraz wspomaga ogólną kondycję organizmu. Często stosuje się kinezyterapię przypadku problemów kardiologicznych, nadciśnienia, choroby wieńcowej, udarów, zawałów, zakrzepów, a także jako rehabilitację po wszelkich zabiegach.

Kinezyterapia a układ trawienny i moczowo-płciowy

Także w tym przypadku leczenie ruchem może pomóc. Ćwiczenia wspomagają bowiem pracę jelit i żołądka, zapobiegają wzdęciom i zaparciom. Do tego wspierają pośrednio pracę wątroby i nerek. Przeciwdziałają również zaleganiu moczu w pęcherzu.

Przeciwwskazania

Rodzaj ruchu dobiera się zawsze na podstawie oceny stanu zdrowia i aktualnej kondycji fizycznej pacjenta. Niektóre schorzenia wykluczają wykonywanie pewnych ćwiczeń, ale nie są przeszkodą w stosowaniu innych. Dlatego rodzaj ruch powinien być zawsze dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta prze wykwalifikowanego lekarza i fizjoterapeutę.

Rodzaje ćwiczeń

W kinezyterapii stosuje się kilka różnych rodzajów ćwiczeń. Wyróżniamy ćwiczenia miejscowe np. na konkretną grupę mięśni lub staw oraz nierównouprawniające, które poprawiają ogólną sprawność, wydolność i kondycję. Istnieją także ćwiczenia bierne, które wykonywane są bez udziału pacjenta przez fizjoterapeutę lub specjalne urządzenia, a także czynne, w których pacjent przejmuje odpowiedzialność za ruch, a terapeuta może jedynie pomagać i instruować. Z kolei ćwiczenia specjalne łączą ruchy bierne i czynne. W trakcie kinezyterapii często wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*