Balneoterapia – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Balneoterapia to dziedzina fizjoterapii, która wykorzystuje dobroczynne właściwości wody. W przeciwieństwie do hydroterapii, w zabiegach używa się wody mineralnej bogatej w różnorodne, cenne dla zdrowia pierwiastki. Ten sposób leczenia wykorzystuje się w wielu rodzajach schorzeń, także tych, dotyczących układu ruchowego.

Balneoterapia wyróżnia trzy rodzaje prozdrowotnych zabiegów: kuracje pitne, inhalacje oraz kąpiele. W tych pierwszych stosuje się np. wodę Jana, która wspomaga leczenie kamicy nerkowej albo zuber przeznaczony dla pacjentów z problemami wątrobowymi, cukrzycą czy zgagą. Z kolei inhalacje świetnie poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego. Jednak najbardziej kompleksowy wpływ na ludzkie ciało mają kąpiele. Tutaj również wyróżniamy kilka ich rodzajów.

Kąpiele kwasowęglowe

Ten typ zabiegów wykorzystuje wodę bogatą dwutlenek węgla. Doskonale wpływa on na problemy z krążeniem, pomaga w miażdżycy i nadciśnieniu. Dodatkowo zwalcza cukrzycę, otyłość oraz niweluje objawy reumatyczne.

Kąpiele siarczkowe i siarkowodorowe

W tym przypadku lecznicze właściwości nadają wodzie związki siarki. Substancje te wspaniale wpływają na stawy oraz kręgosłup, zmniejszają wszelkie bóle. Pomagają w przypadku rwy kulszowej. Ponadto kąpiele z siarką likwidują problemy skórne, zwalczają reumatyzm, pomagają na dyskopatię i nerwobóle. Poleca się je również osobom cierpiącym na choroby narządów rodnych, a także ludziom po rożnego rodzaju urazach i przeciążeniach ortopedycznych.

Kąpiele solankowe

Sól rozpuszczona w wodzie świetnie regeneruje nasz układ krążenia, przyspiesza też metabolizm i pomaga uporać się z otyłością. Wspaniale poprawia kondycję osób cierpiących na bóle stawów, przewlekłe zapalenie zatok czy problemy skórne.

Kąpiele radoczynne

Wykorzystują aktywny pierwiastek – radon, który korzystnie wpływa na stawy i układ krążenia. Pomaga zwalczyć reumatyzm, nadciśnienie i miażdżycę.

Ogólne zalety kąpieli mineralnych

Prócz prozdrowotnych walorów każdej z wyżej wymienionych terapii, każda z nich świetnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój i dodaje energii. Doskonale sprawdza się także jako sposób na redukcję stresu i przemęczenie. Seanse w ciepłej wodzie świetnie rozluźniają i wprowadzają w stan relaksu.

Przeciwwskazania

Mimo korzystnych dla zdrowia właściwości balneoterapii nie każdy może korzystać z jej dobrodziejstw. Zabiegi nie są wskazane dla osób z otwartymi ranami na ciele, cierpiących na choroby oczu, liszaj rumieniowaty, hemofilię, pokrzywkę czy nowotwór. Kąpieli nie poleca się też kobietom w ciąży lub przechodzącym właśnie menstruację. Także osoby, które posiadają w ciele implanty (prócz stomatologicznych), powinny zrezygnować z zabiegów.

Mimo, że balneoterapia świetnie wspomaga pracę układu kostno-stawowego i pomaga na wiele dolegliwości z nim związanych, to należy zachować ostrożność w przypadku ostrych urazów stawów lub gdy jesteśmy zaraz po zabiegu operacyjnym. Także jeśli stosujesz gorset ortopedyczny, ortezy, a zwłaszcza, gdy korzystasz z wózka inwalidzkiego, przed podjęciem terapii należy skonsultować rodzaj zabiegów z doświadczonym ortopedą. Lekarz ustali jaki rodzaj kąpieli będzie dla ciebie najbezpieczniejszy i najlepiej wpłynie na stan twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*