Czym jest rwa barkowa?

Rwa barkowa zwana inaczej ramienną, brachialgią lub neuralgią barkową to uciążliwa dolegliwość wywołująca rwący, nagły atak bólu rozprzestrzeniający się od kręgosłupa szyjnego aż do palców ręki sąsiadującej. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, na szczęście odpowiednie leczenie jest w stanie zapobiec występowaniu dolegliwości w przyszłości.

Przyczyny rwy barkowej

Ból pojawiający się w przypadku brachialgii wywołany jest najczęściej uciskiem na nerwy szyjnego odcinka kręgosłupa lub zmianami zwyrodnieniowymi tego miejsca. Do ich powstania mogą przyczynić się zmiany hormonalne, dyskopatia, uszkodzenia krążka miedzykręgowego lub długotrwałe przeciążenia, takie jak ciężka praca fizyczna, ale też długotrwałe siedzenie przed komputerem. Przyczyną bólu może być również nerwoból lub nowotwór.

Objawy rwy ramiennej

Choroba ta cechuje się charakterystycznym rwącym bólem biegnącym od kręgosłupa szyjnego, wzdłuż karku po końce palców. Może obejmować także łopatkę oraz część klatki piersiowej. Dolegliwościom bólowym towarzyszy osłabienie mięśni bolącej ręki, uczucie mrowienia lub pieczenia, a w skrajnych przypadkach niedowład.

Diagnoza

Dolegliwość diagnozuje się zazwyczaj na podstawie wnikliwego wywiadu. Jeśli lekarz ma wątpliwości, skieruje pacjenta na dotykowe badania w postaci przeswietlenia, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Leczenie rwy barkowej

Tylko w naprawdę ciężkich stanach zalecana jest operacja chirurgiczna. W każdym innym łączy się leczenie farmakologiczne z fizjoterapeutycznym. W fazie największego bólu podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także leki rozluźniające mięśnie. Kiedy ból zelżeje można podjąć leczenie fizjoterapeutyczne. Pacjentowi najczęściej przepisuje się ultradźwięki, laser, krioterapię oraz masaże. W niektórych przypadkach sprawdza się zastosowanie kołnierza ortopedycznego oraz kinesiotapingu, polegającego na oklejeniu bolącego miejsca specjalnymi taśmami łagodzącymi ból.

Niestety, ale rwa barkowa lubi wracać. Jeśli więc raz mieliśmy z nią do czynienia, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne, by atak bólu się nie powtórzył. Najczęściej fizjoterapeuta przepisuje wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi wykorzystujących sprzęt rehabilitacyjny lub możliwych do wykonania w domu. Należy je wykonywać regularnie, dzięki czemu uchronimy się przed nawrotami choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*