Jakie są konsekwencje samoczynnych zrostów kości?

Złamanie kości – czy to ręki, nogi, czy innej części ciała – kojarzy się z ogromnym bólem, którego nie sposób się pozbyć bez szybkiej pomocy ze strony lekarza. Tymczasem nierzadko się zdarza, że doświadczamy złamania, któremu nie towarzyszą szczególne dolegliwości. Takie złamanie łatwo przeoczyć, czego skutkiem będzie samoczynne zrośnięcie się kości w miejscu złamania. Jakie są tego konsekwencje? Czy niekontrolowany zrost powoduje jakieś powikłania?

Do samoczynnego zrostu na pewno nie dojdzie w przypadku złamania, którym towarzyszą powikłania pierwotne: uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerwów czy narządów wewnętrznych. Podobnie, gdy złamanie ma charakter otwarty. Są jednak takie miejsca w naszym ciele, które dość łatwo ulegają tzw. cichym złamaniom. Są to np. nadgarstki i stopy. Złamania są niepozorne, bo dochodzi do nich najczęściej podczas przypadkowego upadku na oblodzonym zimą chodniku. Wstajemy, otrzepujemy się i idziemy dalej – a nadgarstek ręki, którą podparliśmy się podczas upadku, został uszkodzony.

Leczenie cichych złamań jest też trudne nie tylko dlatego, że łatwo jej przeoczyć. Na rękę można założyć temblak, ale już na żebro…? W grę nie wchodzi nawet gips. Jeśli złamanie żebra zdiagnozuje lekarz, to z pewnością zaleci nam leżenie i użycie gorsetu ortopedycznego. Jeśli jednak żebro pęknie, a my tego nie zauważymy, kość zrośnie się po czasie sama, ale nie obejdzie się to bez konsekwencji.

Nieprawidłowo zrośnięta kość powoduje opuchliznę oraz bolesność. Bóle mogą nas dopaść nawet wiele lat po doznaniu złamania. Miejsce zrostu staje się np. wrażliwe na zmiany pogodowe, zmiany ciśnienia. Złamania w obrębie stopy mogą sprawić, że w uszkodzona stopa stanie się większa, szersza, przez co pojawiają się problemy z doborem właściwego obuwia.
Z kolei złamania w nadgarstku związane są z zaleganiem odłamków uszkodzonej kości, co po pierwsze ogranicza zakres ruchów, a po drugie osłabia całą rękę. Nieleczone złamanie nadgarstka przyczynia się do przedwczesnego zwyrodnienia stawu.

Na szczęście współczesna medycyna potrafi przywrócić sprawność nawet po dawnych, samoczynnych zrostach. Oczywiście wiąże się to z intensywną rehabilitacją, poświęceniem czasu i nakładem pieniędzy. Dlatego warto zgłaszać się profilaktycznie do lekarza, gdy zdarzy nam się uraz bądź upadek. Brak dolegliwości może być tylko pozorem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*