Refundacja – NFZ i PFRON

Wiele osób w wyniku wypadku, choroby czy osoby niepełnosprawne muszą zaopatrzyć się w niezbędny im do rehabilitacji sprzęt ortopedyczny lub w środki pomocnicze, które często ułatwiają im powrót do zdrowia. Są to m.in. kołnierze, aparaty i gorsety ortopedyczne, orteza stawu kolanowego i łokciowego, protezy kończyn, stabilizator nadgarstka, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne.

Refundacją sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego zajmują się w Polsce dwie instytucje: NFZ i PFRON. W NFZ można starać się o dofinansowanie jedynie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. W PFRON z kolei można ubiegać się o dofinansowanie zarówno przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Żeby otrzymać wsparcie finansowe z NFZ, najpierw musimy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty. Lekarz wypisuje wniosek, gdy zdecyduje o konieczności stosowania przedmiotu ortopedycznego. Refundacja danego środka czy przedmiotu przysługuje na konkretny okres czasu i dopiero po jego upływie możliwe jest wystawienie przez lekarza kolejnego wniosku na następny wyrób medyczny.

Następnie nasze zlecenie trzeba potwierdzić w dziale NFZ i oddać do realizacji. Z potwierdzonym zleceniem udajemy się do wybranego przez nas sklepu medycznego, punktu ortopedycznego czy apteki, żeby otrzymać potrzebny sprzęt. NFZ finansuje przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze do wysokości limitu określonego w przepisach Ministerstwa Zdrowia. Za darmo sprzęty ortopedyczne i wyroby medyczne przysługują m.in. inwalidom wojennym i wojskowym.

Dopłatę na sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze można uzyskać ze środków PFRON po złożeniu wniosku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Głównym warunkiem jest jednak średni miesięczny dochód z ostatnich trzech miesięcy, który nie może przekraczać: 50 % przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym i 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Wysokość dofinansowania zależy od tego czy sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze są refundowane przez NFZ czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*