Nerwiak Mortona. Czym jest? Jak go leczyć?

Nerwiak międzyśródstopny, nerwiak międzypalcowy, nerwiak podeszwowy. Schorzenie to występuje pod różnymi nazwami, ale najbardziej znane jest jako nerwiak Mortona. Pojawia się zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a towarzyszące mu doznania bólowe pacjenci porównują do uciskającego w bucie kamyka, którego nie sposób się pozbyć. Czym dokładniej jest ta choroba i jak ja wyleczyć?

Nerwiakiem Mortona jest guzek, który powstał wzdłuż nerwu podeszwowego, w miejscu pod więzadłem łączącym kości śródstopia z przodostopiem, zwykle między trzecim i czwartym palcem stopy. Przyczyny jego rozwoju są różne. Wymienia się wśród nich:

– wrodzone wady stopy, np. płaskostopie czy zbyt wysoko ukształtowany łuk stopy,

– niewygodne, źle dobrane buty (za małe, uciskające, za duże, na zbyt wysokim obcasie lub ze zbyt ciasnymi noskami),

– uprawianie sportu, zwłaszcza biegów,

– nierównomierne obciążanie stóp w konsekwencji urazu albo przebytej operacji,

– dowolny uraz w obrębie stopy.

Guz rozwija się wtedy, gdy nerw w stopie jest nadmiernie i długotrwale uciskany z któregoś z powyższych powodów. W miarę, jak się powiększa, rozwija się także stan zapalny. Zmiana nie jest jednak widoczna gołym okiem i nie ma charakteru nowotworowego. Ból z czasem się nasila i zaczyna promieniować aż do czubków palców. Pojawiają się problemy z poruszaniem, dochodzi uczucie mrowienia i skurcze w przodzie stopy.

W jaki sposób leczymy nerwiak Mortona?

Przede wszystkim musimy zweryfikować jakość naszego obuwia i jeśli zachodzi taka potrzeba, wymienić je na lepsze. Odchodzimy od wysokich obcasów, wąskich czubków, wybieramy buty na stabilnej, ergonomicznie wyprofilowanej podeszwie. Jednocześnie podejmujemy działania mające na celu zlikwidowanie guza oraz uśmierzenie bólu. Leczenie polega na podawaniu zastrzyków ze kortykosteroidów, które zmniejszą opuchliznę i złagodzą stan zapalny. Ortopeda może też zalecić zabiegi z użyciem ultradźwięków lub lasera, z pewnością zaleci także właściwy sprzęt rehabilitacyjny (np. wkładki do butów, które skorygują ułożenie stopy w bucie i odciążą tę część, w której odczuwany jest ból).

Połączenie wszystkich wymienionych wyżej metod leczenie przynosi rozwiązanie problemu w ponad 80 procent przypadków. W pozostałych konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na usunięciu guza i/lub części nerwu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*