Kołnierz ortopedyczny Schantza – zastosowanie

Kołnierz ortopedyczny typu Schantza to miękki i lekki kołnierz, który stosowany jest przede wszystkim w przypadku dysfunkcji obszaru szyjnego, kiedy niezbędne jest względne unieruchomienie. Może być również używany przy skręceniach, stłuczeniach (jako narzędzie do doleczania), artrozie, dyskopatii, a nawet przy zespołach bólowych, żeby zmniejszyć cierpienie. Ten model (widoczny na zdjęciu) bywa również wykorzystywany przy różnego rodzaju przeciążeniach mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego. Co ciekawe, tego typu kołnierz świetnie sprawdza się nawet podczas leczenia uzupełniającego w urazach żuchwy.

Niezależnie od ustawienia głowy, kołnierz ortopedyczny zawsze spełni swoje zadanie, stabilizując kręgosłup szyjny. Zatem jest bardzo elastyczny w działaniu.

Właściwości

Jego cechą charakterystyczną jest możliwość regulacji obwodu (za pomocą rzepa), a także miękkość (duża zasługa pianki poliuretanowej) i wygoda (dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów). Konkretny model wybierany jest po konsultacjach ze specjalistą i dostępny jest w różnych wysokościach (najczęściej od 6 do 12 centymetrów). Warto zwrócić także uwagę, czy kołnierz posiada właściwości zarówno antygrzybiczne, jak i antybakteryjne. Bezpieczeństwo jest również bardzo ważne.

Jak używać?

Zazwyczaj nie jest zalecane zdejmowanie go na noc, ponieważ podczas snu nie kontrolujemy swoich ruchów, więc istnieje ryzyko pogłębienia urazu. Jednak w ciągu dnia należy kilka razy (na krótki czas) zdjąć kołnierz, aby nie doszło do osłabienia mięśni utrzymujących kręgosłup.

Nie jest wymagane ciągłe dopasowywanie, bowiem kołnierz jest perfekcyjnie wyprofilowany, a poza tym posiada „pamięć” kształtu, a więc rozciąga się praktycznie we wszystkich kierunkach. Nie musimy się martwić o dopasowanie do odcinka szyjnego.

Dla prawidłowej rehabilitacji bardzo istotny jest dobór właściwego rozmiaru. Do tego celu potrzebujemy zmierzyć obwód szyi, a także wykonać pomiar odległości od brody do wcięcia szyjnego mostka. Polecamy zachować wtedy pozycję stojącą, najwygodniejszą. Rezultat mierzenia konfrontujemy z tabelką rozmiarów.

                                                                                                                             Źródło: qmedinfo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*