Kinesiotaping – kolorowa rehabilitacja

Kolorowe plastry na ciele? Tworzące najróżniejsze kształty na plecach, ramionach czy kolanach? To plastry do kinesiotapingu. Ich widok jest coraz powszechniejszy nie tylko wśród sportowców, ale także pacjentów ośrodków rehabilitacji, którzy zmagają się z najróżniejszymi dolegliwościami w obrębie mięśni i stawów. Jak działa metoda kinesiotapingu? Jakie są sposoby oklejania? Które z nich pomagają leczyć nieprawidłowe ustawienia rzepki, a które zmniejszają obrzęki?

Kinesiotaping został opracowany w roku 1973. Opiera się na wykorzystaniu rozciągliwych plastrów, które po naklejeniu na ciało wywołują efekt terapeutyczny. Do Polski kinesiotaping przywędrował około roku 2004. Metoda służy wspieraniu naturalnych procesów leczenia i regeneracji organizmu, normalizacji napięć mięśni oraz stymulacji mikrokrążenia w naczyniach limfatycznych.

Taśmy do kinesiotapingu wykonuje się z bawełny pokrytej specjalnym wodoodpornym klejem akrylowym. Rozciągają się do mniej więcej 130-140 procent swojej długości wyjściowej i pod tym względem przypominają ludzką skórę. Ich grubość jest ponadto zbliżona do grubości naszego naskórka, dzięki czemu obecności plastrów na skórze praktycznie się nie odczuwa.

W kinesiotapingu wyróżnia się następujące techniki korekcyjne:

– mechaniczno-korekcyjną (ustawienie stawu w pozycji neutralnej i funkcjonalnej; tego rodzaju taping stosowany jest w sytuacjach, w których nie należy unieruchamiać stawu, jak uczyniłby to np. stabilizator nadgarstka),
– powięziową (działanie podobne jak wyżej, z tym, że wpływamy na powięź),
– przestrzenną (leczenie bólu miejscowego),
– więzadłową (wsparcie stawu z odciążeniem struktur więzadłowych),
– funkcjonalną (wspomaga albo ogranicza wyprost i zgięcie w stawie),
– limfatyczną (odciążanie powięzi w celu zmniejszenia nacisku i ułatwienia krążenia limfy).

Taśmy przybierają różnorodne kształty: liter I, X oraz Y, wachlarza czy sieci. Np. technika litery I, Y oraz wachlarza stosuje się w celu zwiększania lub zmniejszania napięć mięśniowych oraz uśmierzania bólu. Wachlarz natomiast służy przede wszystkim w korekcji limfatycznej ? przy obrzękach i w stłuczeniach.

Oto kilka przykładów zastosowania kinesiotapingu. Korekcja mechaniczna służy np. leczeniu problemów ze stawem rzepkowo-udowym (jak konflikt rzepkowo-udowy) oraz korekcji wad postawy. Taśmy o kształcie Y napręża się w zakresie 25-50 procent. W korekcji więzadłowej wykorzystuje się taśmy o kształcie litery I, które napręża się do 75-100 procent (staw) lub 25-75 procent (ścięgna). Korekcja funkcjonalna natomiast wykorzystywana jest u osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, dysplazjami i porażeniami dwukończynowymi w celu stymulacji stawów do ruchu i przekazania do mózgu informacji sensorycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*