Ból kolana ? częsty problem u kierowców

Jak doskonale wiadomo, nadmierna eksploatacja stawów powoduje bóle i inne dolegliwości w ich obrębie. Jednak nie tylko biegacze albo narciarze miewają problemy z kolanami. Przesadzanie w odwrotną stronę jest równie szkodliwe. Na bóle kolan skarżą się m.in. zawodowi kierowcy, którzy większą część czasu pracy spędzają na siedząco. Skąd bierze się ból kolan u kierowców? Jak sobie z nim radzić?

Długotrwałe siedzenie jest dla organizmu bardzo szkodliwe, choć przez wiele lat pracy siedzącej możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości. Praca kierowcy jest jeszcze bardziej obciążająca. Prowadzenie samochodu wymaga siedzenia niemal bez ruchu, z pełną koncentracją i napiętymi mięśniami, n.in. karku i obręczy barkowej. Higiena pracy nakazuje robienie przerw w trakcie jazdy, podczas których należy wyjść z samochodu, przespacerować się oraz wykonać szereg ćwiczeń rozciągających, relaksujących napięte mięśnie. Jednak jak jest praktyce, każdy wie? Zwykle kilkusetkilometrowe trasy przemierzamy bez jakichkolwiek przystanków. Owszem, czas to pieniądz, ale zdrowie przecież jest ważniejsze.

Ból podczas jazdy samochodem pojawia się w obrębie stawu rzepkowo-udowego. Jeśli na co dzień nie jesteś aktywny fizycznie (a w przypadku zawodowych kierowców zwykle tak właśnie jest), za ból mogą być odpowiedzialne? zbyt słabe mięśnie czworogłowe uda, a dokładniej mówiąc, ich część przyśrodkowa. Wraz z przykurczami więzadłowymi powodują przechylanie się rzepki do boku i tym samym jej nierównomierne obciążanie. Bok rzepki pracuje intensywniej niż część przyśrodkowa, przez co zużywa się szybciej. Do tego dochodzi stały ucisk rzepki tylko w jednym miejscu, przez co wykształca się na niej coś na wzór? odcisku na chrząstce.

Leczenie bólów kolana u kierowcy polega m.in. na właściwych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie. Należy przy tym ograniczyć aktywność fizyczną szczególnie obciążającą kolana ? wchodzenie po i schodzenie ze schodów, robienie przysiadów, taniec, aerobik itp. Jeśli w obrębie stawu wykształcił się stan zapalny, potrzebna będzie kuracja lekami przeciwzapalnymi. W celu zapobiegania zmianom chorobowym w rzepce stosuje się stabilizator kolana. Warto zakładać go do jazdy samochodem.

Czasem leczenie zachowawcze nie wystarcza. Wówczas potrzebny jest zabieg artroskopii, czyli przecięcia struktur przyciągających rzepkę do boku. Po operacji konieczna jest intensywna rehabilitacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*