Najczęstsze kontuzje wśród sportowców

Sporty, mimo, że są niezwykle ważne dla naszego zdrowia, wiążą się jednocześnie z ryzykiem odniesienia kontuzji. Te spowodowane są zazwyczaj m.in. zbyt krótką bądź źle poprowadzoną rozgrzewką. Stłuczenia czy siniaki są najczęstszymi urazami wynikającymi z uprawiania sportu. Jakie jeszcze, poważniejsze kontuzje należy tutaj wymienić?

Przeciążenie mięśni

Pojawia się, gdy mięsień został nadmiernie rozciągnięty np. gwałtownym szarpnięciem lub długim przeciążeniem. Objawem jest ból, który świadczy o tym, że mięśniom brakuje elektrolitów i wody, co sprzyja zatrzymywaniu w nich produktów przemiany materii i tworzeniu się kwasu mlekowego. Co robić? Ulgę przynosi gorąca kąpiel i delikatny masaż mięśni, bo pobudzają krążenie i przyśpieszają usuwanie toksyn.

Zwichnięcie stawu

W wyniku urazu dochodzi do zmiany naturalnego położenia kości tworzących staw. Tego typu urazy najczęściej dotyczą stawu biodrowego, kolanowego, barkowego, dłoni, łokci, kciuka, oraz palców.

W związku z kontuzją zmienia się kształt stawu, pojawia się silny ból oraz widoczny obrzęk. Często pojawia się też siniak ? znaczy to, że wewnątrz stawu doszło do uszkodzenia naczyń i wylewu krwi.

Jak zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy samodzielnie nastawiać stawu! Najlepszym rozwiązaniem jest unieruchomienie stawu i udanie się po pomoc. Jeżeli zaniedbamy staw w takiej sytuacji, to może to doprowadzić do martwicy tkanek.

Skręcenie stawu

Podczas skręcenia stawu dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia, naderwania, a nawet zerwania więzadeł stawowych. Na tego typu urazy najbardziej podatne są nadgarstki, stawy skokowe oraz kolanowe. Jak do niego dochodzi? Przede wszystkim w skutek przekroczenia naturalnego zakresu ruchowego stawu.

Skutkiem skręcenia może być uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł chrząstki stawowej, a niekiedy nawet kości. W związku z tym więzadła tracą na elastyczności, co prowadzi do problemów z trzymaniem stawu w jego naturalnym i właściwym ułożeniu. Dlatego też ważna jest interwencja lekarza ? w innym przypadku może dojść do stałej destabilizacji stawu.

Nieważne czy mówimy o sportowcach uprawiających koszykówkę, piłkę nożną, tenis ziemny, lekkoatletykę czy inną dyscyplinę sportową ? w każdej z nich istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, na co trzeba uważać ? poważny uraz może doprowadzić do długiej rekonwalescencji, a nawet zmusić do pożegnania się z profesjonalnym uprawianiem sportu.

Na szczęście praktycznie z każdą kontuzji można leczyć ? w zależności od rodzaju urazu mogą wystarczyć leki, odciążenie stawu, stosowanie sprzętu rehabilitacyjnego, a niekiedy konieczna może być niestety operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*