Integracyjne place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

Place zabaw są dla małych dzieci ważnym miejscem rozrywek i zawierania nowych znajomości. Obecnie na osiedlach stawiane są coraz nowocześniejsze obiekty. Co istotne, coraz częściej są one dostosowywane również dla dzieci niepełnosprawnych. Jest to zadanie niezwykle trudne, bowiem place te powinny spełniać rygorystyczne wymagania i posiadać specjalne atesty.

Takie place zabaw są wyposażone w specjalne sprzęty, posiadają także więcej przestrzeni na wózki inwalidzkie dla dzieci, dzięki czemu ich użytkowanie jest prostsze i wszyscy mogą czuć się swobodnie.

Zalety placu zabaw dla niepełnosprawnych

Integracyjna przestrzeń sprzyja przede wszystkim uspołecznianiu dziecka i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Wpływa również korzystnie na jego rozwój. Osoby z niepełnosprawnością dzięki spędzaniu czasu ze swoimi rówieśnikami mogą rozwijać się nie tylko ruchowo, ale też intelektualnie i emocjonalnie. Podczas wspólnych zabaw poznają i przyswajają zachowania społeczne.

Regularne wizyty na placach zabaw sprzyjają wzrostowi pewności siebie i przełamywaniu kolejnych barier. Obcowanie z rówieśnikami dodaje energii i motywuje do działania oraz podejmowania coraz to nowszych wyzwań.

Należy pamiętać także, że dzieciństwo jest ważnym czasem, kiedy dzieci wykształcają w sobie empatię oraz otwartość na drugiego człowieka. Inne dzieci uczą się tolerancji oraz odpowiednich zachowań.

Wyposażenie placu zabaw

Integracyjny plac zabaw to przestrzeń, gdzie sprzęty dla osób niepełnosprawnych znajdują się nie na uboczu, lecz pomiędzy klasycznym wyposażeniem -sprzyja to wspomnianej integracji.
Na takich placach zabaw ważne jest wyposażenie, które ułatwi swobodne poruszanie się osobie niepełnosprawnej: są to m.in. barierki oraz dodatkowe uchwyty. Jeśli chodzi o urządzenia do zabaw (jak chociażby huśtawki), to powinny one mieć odpowiednią wysokość.

Jednym z popularniejszych sprzętów jest huśtawka platformowa, która umożliwia wjechanie wózkiem inwalidzkim. Niezwykle popularne są też rozmaite karuzele, z których może korzystać jednocześnie kilkoro dzieci. Ciekawym pomysłem są też stoły z piaskiem pełniące funkcje piaskownicy ? w ten sposób w zabawie mogą też uczestniczyć dzieci na wózkach.

Jednak sam wybór sprzętów z odpowiednimi atestami nie wystarczy. Aby plac był funkcjonalny i przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych, ważne jest też odpowiednie rozplanowanie i rozmieszczenie wszystkich atrakcji. W ten sposób możliwe będzie wykorzystanie ich pełnego potencjału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*