Turystyka osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność nie musi oznaczać ciągłego spędzania wolnego czasu w domu czy po prostu w mieście. Jedną z możliwości jest turystyka. Co prawda wciąż w wielu miejscach brakuje odpowiedniego przystosowania przestrzeni dla osób niepełnosprawnych, jednak ten stan rzeczy stopniowo ulega zmianie. I to na lepsze.

Cel turystyki niepełnosprawnych

Turystykę osób niepełnosprawnych można traktować jako dobrą dla zdrowia aktywność fizyczną, którą można realizować poprzez rozmaite formy podróżowania. Jest to również element rehabilitacji pomagający wrócić do dobrej formy fizycznej oraz psychicznej. To także szansa na relaks i rozrywkę w nowym otoczeniu. Nie można też zapominać o podstawowym celu turystyki: poznawaniu nowych miejsc oraz kultur i zdobywaniu kolejnych doświadczeń wzbogacających nasze życie.

Ograniczenia w turystyce

Problemem w swobodnej turystyce są przede wszystkim ograniczenia architektoniczne. Nieważne, czy osoba porusza się na wózku inwalidzkim, jest niewidoma czy też nie słyszy. Bardzo często zarówno miejsca noclegowe jak i same atrakcje (np. muzea) nie są odpowiednio przystosowane dla niepełnosprawnych turystów. A jeśli takowe miejsca są właściwie przystosowane, to niestety są jednocześnie droższe (wynika to z wyższych standardów).

Nowe możliwości?

Całe szczęście branża turystyczna zaczyna wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom niepełnosprawnych. W hotelach czy restauracjach znajdują się odpowiednie podjazdy, windy, w łazienkach znajdziemy uchwyty oraz więcej przestrzeni.

Na polskich plażach znajdziemy drewniane podesty lub utwardzone podłoże, dzięki czemu osoba na wózku inwalidzkim będzie mogła zjechać na plażę. Gdzieniegdzie dostępne są również specjalne podnośniki umożliwiające kąpiel w morzu.

Natomiast w przypadku turystyki górskiej można natrafić na różne projekty wspierające osoby niepełnosprawne ruchowo i sensorycznie, jak np. ?Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty?. Celem projektu jest pomoc osobom niepełnosprawnym w trakcie górskich wypraw oraz uświadomienie im, że mogą spełniać swoje przeróżne marzenia i zdobywać górskie szczyty podobnie jak osoby zdrowe.

Turystyka dla osób niepełnosprawnych to aktualnie nie tylko turnusy rehabilitacyjne. Coraz częściej można natrafić na oferty wycieczek, coraz łatwiej można też samodzielnie zorganizować wyjazd w wybrane przez siebie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*