Co należy uwzględnić przy zakupie wózka inwalidzkiego? cz. 2

Jak niedawno pisaliśmy, kupno wózka inwalidzkiego jest bardzo istotną decyzją, która wymaga dokładnego przemyślenia i analizy wózków, które są dostępne na rynku. Na jakie cechy wózka inwalidzkiego należy zwrócić szczególną uwagę? Oto druga część naszych porad.

O czym należy pamiętać?

kąt nachylenia oparcia ? aktualnie nie ma chyba zbyt wielu wózków, które nie posiadałyby tej możliwości, która pozwala na stabilizowanie pozycji tułowia osoby niepełnosprawnej. Warto jednak zwrócić uwagę, jakie kąty nachylenia są możliwe w danych modelach.

długość podnóżków ? jest ona zależna od długości podudzi. Ważne jest, aby wózek miał możliwość skrócenia czy wydłużenia podnóżków. Dzięki opcji regulacji istnieje możliwość swobodnego dostosowania rozmiarów do użytkownika wózka.

kąt nachylenia siedziska ? jest on odpowiedzialny za odpowiednie osadzenie miednicy w siedzisku. Ma to bezpośredni wpływ na stabilność tułowia

hamulce ? koniecznie należy zwrócić uwagę, czy wózek posiada hamulce nożycowe poziome czy też pionowe. Wybór hamulców powinien być uwarunkowany sprawnością kończyn górnych osoby poruszającej się na wózku.

wielkość kół przednich – od niej zależy trudność w pokonywaniu napotykanych po drodze przeszkód czy nierówności na rozmaitym terenie. Im większe koła, tym trudniejszy może być teren do poruszania się. Większe koła powinny być też w wózkach osób, które dopiero uczą się jeździć.

wielkość kół tylnych ? jest to istotne głównie w wypadku klasycznych wózków inwalidzkich. Należy pamiętać, że większe koła oznaczają mniejszą ilość ruchów, którą musi wykonać osoba na wózku. Większe koła zalecane są też dla osób niepełnosprawnych o większym wzroście ? pozwala to bowiem utrzymać prawidłową, prostą pozycję siedzącą.

Wybierając standardowe czy też elektryczne wózki inwalidzkie należy kierować się przede wszystkim potrzebami osoby, która będzie z niego korzystać. Wózek powinien być dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej i jednocześnie gwarantować komfort podczas użytkowania. Niekiedy nawet minimalnie niedopasowane siedzisko czy zła wysokość oparcia mogą przyczynić się do dyskomfort a nawet do pojawienia się nowych problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*