Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów, nazywane kiedyś zespołem Reitera, jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Powodem jest duża ilość bardzo różnych objawów, które utrudniają szybką i trafną diagnozę.

Czym jest reaktywne zapalenie stawów?

Reaktywne zapalenie stawów to choroba reumatyczna – jest to ostre i asymetryczne zapalenia stawów, które zazwyczaj są powikłaniem toczącej się w innym miejscu organizmu infekcji, spowodowanej np. różnymi gatunkami bakterii. Dokładne znalezienie przyczyn choroby jest bardzo trudne, jednak lekarze zauważyli, że schorzenie to najczęściej występuje m.in. po infekcjach układu moczowo-płciowego.

Objawy

Do ogólnych objawów należą stany gorączkowe, złe samopoczucie. Pozostałe objawy natomiast mogą pojawiać się ze strony układu moczowo-płciowego (np. bolesne oddawanie moczu), czy układu ruchu: problemy pojawiają się głównie w obrębie kończyn dolnych: pojawia się ból i obrzęk pojedynczego albo kilku stawów. U wielu chorych występuje też przewlekłe zapalenie stawów albo zapalenie stawów krzyżowo biodrowych oraz/lub kręgosłupa.

Mogą występować także problemy skórne (takie jak wykwity grudkowo-łuskowe z nadmiernym rogowaceniem, czy żółto-szare przebarwienia na paznokciach), częste jest także zapalenie spojówek, światłowstręt czy niewyraźne widzenie.

W celu zdiagnozowania reaktywnego zapalenia stawów wykonywane są badania moczu, kału, płynu stawowego oraz błony maziowej, a także oznaczanie antygenu HLA-B27.

Jak wygląda leczenie?

Przede wszystkim chory powinien ograniczyć aktywność fizyczną (szczególnie zajętych chorobą stawów). Elementem leczenia jest także rehabilitacja, podczas której pomocne są różnorodne sprzęty, jak np. orteza na kolano. Pomocna jest także fizykoterapia i kinezyterapia. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomagają zminimalizować ból.

Kolejne elementy leczenia są uzależnione też od tego, jakie występowały objawy ? w przypadku zmian zapalnych oka leczenie powinien prowadzić okulista, natomiast zmiany skórne powinien nadzorować dermatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*