Rola pionizacji

Pionizacja, czyli proces pozwalający nam utrzymywać wyprostowaną postawę jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania każdego z nas. Umożliwia samodzielne osiąganie pionowej pozycji, chodzenia czy też stania. Jednak odgrywa również ważną rolę ze względów emocjonalnych oraz społecznych.

croppedPionizacja zapobiega urazom

Na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono, że pionizacja zapobiega zwichnięciom stawów biodrowych. Co ciekawe, dotyczy to nawet osób, u których samodzielne osiągnięcie prostej pozycji jest mało prawdopodobne lub niemożliwe.

Prawidłowa pionowa pozycja zapobiega też powstawaniu przykurczy w stawach kończyn dolnych. Utrzymując ciało w linii środkowej wpływa pozytywnie na zachowanie liniowości kręgosłupa. Jednocześnie zapobiega osteoporozie ? zwiększony nacisk na kości w tej pozycji, który wynika z obciążenia osiowego sprawia, że komórki kostne są stymulowane do dalszego rozwoju.

Ułatwia komunikację

Pionizacja ułatwia komunikację osób z otaczającym je społeczeństwem ? zwiększa się nasza percepcja wzrokowa oraz słuchowa, co sprzyja komunikacji z innymi ludźmi. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie jest znacznie prostsze.

Pionizacja jest dobra dla całego organizmu

Pionowa postawa ciała to korzyść nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale także całego organizmu. Pionizacja znacznie ułatwia kontrolę głowy i szyi, a także kontrolę wzrokową. Ta zaś lepiej wpływa na postrzeganie otoczenia.

Nie można zapomnieć także o pozytywnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, krwionośny, sensoryczny, pokarmowy czy limfatyczny.

Jak osiągnąć pionizację u osób chorych?

W przypadku problemów z zachowaniem pionowej postawy ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Chodzi nie tylko o prawidłowo dopasowane ćwiczenia, ale także czas rozpoczęcia rehabilitacji.

Przy pionizacji wykorzystuje się głównie pionizator, czyli rodzaj ortezy, która pozwala utrzymywać prawidłową postawę i zapobiega problemom z kręgosłupem. Zalecany jest już od samego początku poważniejszych problemów z chodzeniem.

Dzięki pionizatorom osoby chory mogą stać zdecydowanie dłużej, a to ma bardzo korzystny wpływ na krążenie krwi w organizmie oraz trawienie. W przypadku osób, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej lub leżącej pionizatory pomagają także zapobiegać rozwojowi odleżyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*