Co należy uwzględnić przy zakupie wózka inwalidzkiego? cz. 1

Zakup wózka dla osoby niepełnosprawnej jest zadaniem niezwykle ważnym i jednocześnie trudnym. Przy podjęciu decyzji trzeba uwzględnić wiele kwestii, a także przeanalizować parametry dostępnego sprzętu. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wózka, który ma służyć jego użytkownikowi przez długi czas?

wheelchair-1629490_1280Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek osoby, dla której kupowany jest wózek: czy ma to być wózek dla dorosłego, czy może szukamy wózka inwalidzkiego dla dzieci. Wpływ powinien mieć też tryb życia oraz rodzaj choroby. Niektóre wózki przeznaczone są dla osób słabszych i mniej stabilnych i mniej sprawnych. Natomiast inne wózki będą skierowane do pacjentów sprawniejszych i silniejszych. Dobrze na samym początku zdecydować również, czy zdecydujemy się na sprzęt spośród wózków klasycznych, czy może z elektrycznych wózków inwalidzkich.

Na co należy zwrócić uwagę?

szerokość siedziska ? powinna ona odpowiadać szerokości miednicy i być powiększona od jej wymiaru o 2-3 cm. W ten sposób obsadzenie w wózku będzie prostsze, zwiększy się też komfort użytkowania wózka. Nieco wolnej przestrzeni umożliwi swobodniejsze ruchy, pomoże też przy zapobieganiu powstawania odleżyn. Natomiast w sezonie zimowym ułatwi zakładanie nakryć wierzchnich.

głębokość siedziska ? jego długość powinna odpowiadać długości ud w pomniejszeniu o ok. 4-5 cm. Zapewni to odpowiednią stabilizację i prawidłową pozycję nóg, a także pozwoli na prawidłowy przepływ krwi zapobiegając problemom z krążeniem.

wysokość oparcia powinna być uzależniona od stabilności tułowia osoby, która będzie używać wózka, a także od jej stanu klinicznego. Zależy to m.in. od miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego czy rodzaju choroby. Ogólnie przyjęto zasadę, że górna granica oparcia powinna kończyć się dwa palce ponad kością łopatkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*