Drzwi w przestrzeni dla niepełnosprawnych

Aranżując przestrzeń mieszkalną, a także miejsca użyteczności publicznej istotny jest nie tylko wystrój, ale też funkcjonalność. Ważną rolę odgrywa stworzenie ?domów bez barier? ? przestrzeni przyjaznej dla osób niepełnosprawnych. Umożliwi ona codzienne i bezproblemowe funkcjonowanie w otoczeniu. Nieodzownym elementem tego zagadnienia są drzwi.

Kryteria dotyczące tej kwestii zostały uregulowane prawnie 1 sierpnia 1997 roku w uchwalonej przez sejm Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych. Mówi ona m.in. o prawie do ?życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych?. Potwierdza ona niezaprzeczalne prawo osób niepełnosprawnych do swobodnego przemieszczania.

Żeby osoba niepełnosprawna, zwłaszcza poruszająca się na wózku inwalidzkim, mogła swobodnie się przemieszczać musi mieć zapewnione warunki do wejścia do określonego budynku. W związku z tym drzwi wejściowe oraz do pomieszczeń wewnątrz powinny mieć określone wymiary: minimalną szerokość w świetle ościeżnicy 90 cm i wysokość 2 m. W przypadku drzwi wejściowych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego również musi wynosić minimum 90 cm, natomiast maksymalna szerokość to 100 cm ? większe drzwi mogą być po prostu za ciężkie i w związku z tym niewygodne, a nawet uciążliwe dla użytkowników.

Istotną rolę odgrywa również grubość drzwi, ponieważ po ich otwarciu nie mogą one zmniejszyć szerokości otworu i tym samym uniemożliwiając osobom na wózkach inwalidzkich swobodne przejście. W przestrzeni mieszkalnej wygodnym i zarazem praktycznym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne, które nie powinny być kłopotliwe w użytkowaniu. Ważną kwestią są także progi: ich maksymalna wysokość powinna wynosić 2 cm. W sytuacji kiedy są wyższe, należy położyć listwę przyprogową.

Nie można zapomnieć także o drzwiach na balkon czy taras ? one także powinny mieć odpowiednie wymiary. Natomiast jeśli chodzi o domofony, zamki czy klamki, to powinny one znajdować się w zasięgu osoby siedzącej na wózku.

Zapewnienie odpowiednich warunków do życia osobie niepełnosprawnej jest podstawą. Niezwykle istotna, jeśli nie fundamentalna, jest tutaj możliwość swobodnego przemieszczania się. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą być aktywne zawodowo i funkcjonować w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*