Taniec integracyjny

Osoby zmagające się z niepełnosprawnością muszą borykać się z wieloma problemami i wyzwaniami codziennego życia. Jednym ze sposobów na jego ubarwienie i czerpanie radości jest sport, ale też taniec integracyjny. Na czym on polega?

1280px-Senang_Hati-Diah_Larasati-Wheelchair_DanceCzym jest taniec integracyjny?

Jest to taki taniec, w którym przynajmniej jeden z tańczących partnerów znajduje się na wózku inwalidzkim. W klasie standard można wymienić tańce takie jak walc, tango, walc wiedeński, fokstrot, oraz quickstep. W przypadku klasy tańców latynoamerykańskich jest to samba, c rumba, ha-cha-cha, pasodoble oraz jive.

Turnieje

Taniec integracyjny po raz pierwszy pojawił się na międzynarodowym turnieju tanecznym w 1977 roku, który odbył się w Szwecji. Sportowcy zajmujący się tańcem integracyjnym są zrzeszeni w federacji World DanceSport Federation, przy czym tańce te nie stanowią części paraolimpiady.

Tak naprawdę nie ma dużej różnicy między turniejami dla zwykłych tancerzy a osób niepełnosprawnych. W obu przypadkach turnieje rozgrywane są w różnych stylach tanecznych. Podstawową różnicą jest jedynie podział na odpowiednie klasy.

Dodatkowo istnieje też podział ze względu na partnera: kategoria combi, gdy na wózku tańczy jedna osoba, a druga jest sprawna, natomiast duo, gdy dwie osoby są na wózkach. Jest również podział uwzględniający zaawansowanie tancerzy: osoby początkujące tańczą w klasie promotion, a zaawansowane są w klasie top.

Sport ten zyskał popularność także w Polsce, gdzie tancerze uczestniczą głównie w kategorii kombi oraz duo. Warto zaznaczyć, że Polacy odnoszą duże sukcesy na międzynarodowej arenie, na której zaczęli się pojawiać w latach 90. Polscy tancerze zdobywają liczne nagrody, w tym puchary świata.

Taniec integracyjny to doskonała forma rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. Wózki inwalidzkie są tutaj elementem tańca pozytywnie wpływającego na ludzkie emocje ? jest źródłem radości i dodatkowym bodźcem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*