Złamania u dzieci

Dzieci są bardzo aktywne i jednocześnie bardzo często nieostrożne. Wystarczy chwila nieuwagi w trakcie zabawy i może dojść do gwałtownego upadku, którego skutkiem może być nawet złamanie.

teddy-242831_1920W sytuacji, gdy podejrzewamy złamanie kości u dziecka, należy udać się z nim do szpitala. Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy wszystko jest w porządku. Lekarz na podstawie wyglądu urazu może ocenić stan kości, lecz dla pewności zleca się w tedy prześwietlenie RTG, które da nam pewność co do diagnozy.

U dzieci do całkowitego złamania dochodzi raczej rzadko. Nawet jeśli dochodzi do takiego urazu, to kości zrastają się bardzo szybko. Poważnym zagrożeniem jest tutaj jednak złamanie kości udowej, gdyż może ono zaburzyć symetrię wzrostu kończyn. Najczęściej następuje pęknięcie kości, określane jako złamanie zielonej gałązki. Do takiego pęknięcia dochodzi, gdy kość jest utrzymywana przez okostną i nie pęka w całości.

W przypadku złamań istnieje ogólna zasada, że to dojrzałe kości częściej łamią się całkowicie i w przeciwieństwie złamań u dzieci, dorosłe, w pełni wykształcone kości dłużej się zrastają. Natomiast u dzieci czas zrastania, czyli noszenia gipsowego opatrunku wynosi średnio 3-6 tygodni.

U najmłodszych opatrunki gipsowe stosuje się nawet w przypadku niezbyt skomplikowanych złamań (czasem zakładane są nawet na zwichnięcia czy skręcenia). Dzieje się tak, by uchronić kość przed innym potencjalnym uszkodzeniem czy pogłębieniem urazy. Dobrze wiemy, że niekiedy dzieciom trudno wytłumaczyć, aby uważały i oszczędzały uszkodzoną kończynę, w związku z tym gips stanowi skuteczne zabezpieczenie.

Po zdjęciu gipsu dziecko może mieć na początku małe problemy z rozprostowaniem kończyny. Jednak cierpliwość i regularne ćwiczenia (np. pływanie czy wspomaganie się sprzętem rehabilitacyjnym dla dzieci) pozwolą na szybki powrót do całkowitej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*