Starzejące się stawy

Bóle stawów przez wiele lat wpisywały się w grono dolegliwości osób starszych. Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi zaczyna skarżyć się na bóle stawów czy kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się już u osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Powodem jest zużywanie się stawów, lecz przyczyny mogą mieć też podłoże reumatoidalne.

hand-588982_1280Pewnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak nasze stawy pracują przez cały czas: gdy siedzimy, stoimy, chodzimy. I podobnie jak reszta organizmu ulegają procesowi starzenia się. Jednak tempo tego procesu w pewnym (w dodatku dość dużym) stopniu należy do nas samych. I niestety sami przyczyniamy się do jego przyspieszania.

Co przyspiesza starzenie stawów? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nieodpowiedni tryb życia. Złe nawyki, nieodpowiednia pozycja siedząca podczas pracy, przeciążenia stawów, brak ruchu, czy też nieodpowiedni sen ? to wszystko wpływa na nasz kręgosłup oraz stawy.

Jako chrząstka stawowa z wiekiem staje się coraz cieńsza, nie chroni już tak skutecznie kości przed uciskiem. Co prawda organizm próbuje ją stale regenerować, jednak procesy uszkodzenia stale postępują, co uniemożliwia skuteczność tychże działań. Przy nieodpowiednim trybie życie może dość nawet do całkowitego zaniku chrząstki. W takie sytuacji kości są pozostawione bez jakiejkolwiek osłony i ocierają się bezpośrednio o siebie co skutkuje bólem.

W efekcie organizm stara się bronić przed tarciem i tworzy wyrośla chrzęstne oraz kostne nazywane osteofitami. Te wpływają zniekształcająco na staw i ograniczają jego ruch powodując jednocześnie ból podczas ruchu.

W wyniku starzenia się stawów zmniejsza się także produkcja mazi powlekającej stawy. Jej zadaniem jest ochrona stawów przed zniszczeniem i umożliwienie swobodnego poruszania się. Zmiany dotykają też torebkę stawową oraz więzadła, które grubieją i stają się mniej elastyczne. W związku z czym tracą swoją funkcję ochronną i dochodzi do napięć mięśniowych i obciążania stawów. Skutkiem są odczyny zapalne oraz zmiany zwyrodnieniowe. Te najczęściej dotyczą tych najbardziej obciążanych stawów: szyjnego, lędźwiowego, biodrowego, kolanowego czy stawu skokowego.

Aby spowolnić proces starzenia się stawów należy odpowiednio o nie dbać. Istotny jest prowadzony przez nas tryb życia, regularne ćwiczenia wzmacniające stawy, a także odpowiednia dieta, która dostarcza odpowiednie dla zdrowia składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*