Strzelające stawy ? początek poważnego problemu?

Strzelające stawy są bardzo często występującym zjawiskiem. Najczęściej ?trzaski? słychać w stawach kolanowych i palców. Bardzo często ignorujemy tę dolegliwość i niestety konsekwencje tego mogą być nieprzyjemne.

wrist-pain-2Najczęstsze przyczyny

Powodem może być nieodpowiednia dieta i braki niektórych składników odżywczych, które są elementem budulcowym chrząstki. Mowa m.in. o witaminach z grupy B, białku, wapniu czy kwasach tłuszczowych omega-3.

Częstą przyczyną jest również kawitacja. W trakcie gdy powierzchnie stawowe przemieszczają się względem siebie, torebka stawowa wyciąga się, a maź wypełniająca jamę stawu zostaje poddana ciśnieniu. Tworzą się w niej pęcherzyki gazowe, które po powrocie ciśnienia do normy zapadają i wtedy słychać charakterystyczny dźwięk. Innym powodem może być rozwijający się stan zapalny lub zmiany degeneracyjne zachodzące w chrząstce stawowej określane mianem chondromalacji, czy też rozmiękania.

Lecz przyczyna może być też niezwykle banalna i strzykanie w stawach może wynikać z nieco luźniejszej konstrukcji połączeń między kośćmi. Jeżeli strzelaniu w stawach nie towarzyszy ból czy inne objawy to prawdopodobnie nic poważnego.

Sami jednak nie wystawimy odpowiedniej diagnozy, dlatego też należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania i metody leczenia ewentualnych schorzeń.

Jak leczyć?

Leczenie strzelających stawów jest zachowawcze i wymaga sporo dyscypliny. Obejmuje przede wszystkim farmakoterapię (przede wszystkim leki przeciwzapalne, poprawiające metabolizm chrząstki i rozluźniające tkanki miękkie) oraz rehabilitację, które w większości przypadków dają zadowalające rezultaty.

Ważne jest oszczędzanie chorego stawu oraz unikanie pozycji czy ruchów, które prowokują trzaski stawów. Staw kolanowy można zabezpieczyć dodatkowo ortezą. W przypadku dłoni pomocny możne być też stabilizator nadgarstka. Taki sprzęt można nosić np. przez 2 tygodnie ? w ten sposób odciążymy staw i pozwolimy mu się zregenerować.

Z pewnością pomocne będą też masaże tkanek miękkich oraz regularne ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*