Skręcenie stawu skokowego

Jednym z częstszych urazów stawu skokowego jest jego skręcenie. Taka kontuzja zazwyczaj zmusza do zrezygnowania przez dłuższy czas uprawiania sportów, a nawet z noszenia butów na wyższych obcasach. W poważniejszych przypadkach skręcenie kostki może skończyć się nawet operacją.

Jak dochodzi do urazu?

skręcenieSkręcenie stawu skokowego polega na uszkodzeniu torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie. W zdecydowanej większości przypadków jest to wywinięcie się stopy na zewnątrz, natomiast w znacznej mniejszości dochodzi do wywinięcia wewnątrz.

Stopnie skręcenia

W zakresie tego typu urazów wyróżnia się trzy stopnie skręcenia.
? I stopień ? jest to lekkie naciągnięcie więzadeł. Występuje bolesność stawu, charakterystyczny jest tutaj niewielki krwiak i obrzęk.
? II stopień ? czyli częściowe przerwanie więzadeł oraz torebki. W takich przypadkach ból jest na tyle silny, że może utrudniać lub nawet uniemożliwiać chodzenie. Obrzęk jest sporych rozmiarów, pojawia się też krwiak, do tego może wystąpić wyczuwalna lekka niestabilność stawu skokowego.
? III stopień ? oznacza to całkowite przerwanie więzadeł i torebki stawowej. Co ciekawe, ból tutaj może być mniejszy niż w przypadku skręcenia II stopnia, jednak jest zdecydowanie większy w trakcie chodzenia. Krwiak i obrzęk są duże, do tego uraz może nawet uniemożliwiać obciążanie chorej stopy.

Leczenie

To, jakie leczenie należy zastosować zależy głównie od stopnia urazu. Przy urazach I stopnia można sobie poradzić samemu. Należy stosować zimne kompresy i okłady, ograniczyć chodzenie do minimum a także usztywniać kostkę bandażem bądź opaską elastyczną. Jednak przy poważniejszych obrażeniach zdecydowanie lepiej wybrać się do ortopedy.

Skręcenia II stopnia wiążą się ze stosowaniem specjalnych preparatów w żelu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, zaleca się też noszenie stabilizatora, który unieruchomi staw. W przypadku poważnego bólu lekarz może także zalecić zastrzyki z heparyną.

Natomiast przy urazie III stopnia leczenie może polegać na noszeniu gipsu, a następnie ortezy stawu skokowego. W niektórych przypadkach lekarz może zrezygnować z gipsu i od razu zalecić noszenie ortezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*