Kiedy jest potrzebna pionizacja?

Pionizacja jest naturalnym procesem, który następuje u każdego małego dziecka w trackie jego rozwoju. Dochodzi do tego w momencie, gdy miednica jest stabilna, a mięśnie ustawiają kość krzyżową między biodrowymi. Niestety może dojść do sytuacji, kiedy to naturalny proces rozwoju nie następuje. Wtedy też niezbędne są odpowiednie zabiegi umożliwiające pionizację chorego.

croppedU kogo stosowana jest pionizacja?

Pionizacji wymagają przede wszystkim osoby ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz kardiologicznymi. Stosowana jest również u osób po zabiegach operacyjnych, którzy w wyniku długotrwałego unieruchomienia wymagają spokojnej, stopniowej adaptacji organizmu do pozycji pionowej.

Zabiegi pionizujące są też potrzebne w sytuacji, gdy ktoś ulegnie poważnemu wypadkowi i po długim okresie leżenia konieczny jest powrót do pozycji pionowej. Podobnie rzecz ma się u małych dzieci z wrodzonymi dysfunkcjami ruchowymi. W takich sytuacjach układ szkieletowi i mięśnie człowieka potrzebują pomocy.

Co jest stosowane do pionizacji?

Typowym sprzętem rehabilitacyjnym stosowany w takich terapiach jest pionizator. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie pionowej postawy ciała. Sprzęt tego typu jest niezwykle pomocny i wydajny w procesie rehabilitacji.

Zaawansowane konstrukcje pionizatorów pozwalają na sprawną i skuteczną naukę chodu, co umożliwia stopniowy powrót do sprawności. Odpowiednie modele mogą być dostosowywanie do konkretnych dysfunkcji i potrzeb chorego.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji pionizatora możliwe jest przyjęcie nie tylko pozycji stojącej, ale także siedzącej, leżącej oraz pośrednich. W ten sposób możliwe jest dostosowanie rehabilitacji do formy i indywidualnych potrzeb chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*