Do zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON należy dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się, a także barier technicznych oraz architektonicznych. Warto zauważyć, że w żaden sposób w aktach prawnych MPiPS nie pojawia się definicja zakresu tych barier. W jaki sposób można więc określić, kiedy dofinansowanie nam się należy, a kiedy nie?
Z odpowiedzią przychodzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, które poszczególne bariery definiuje następująco:
-
bariery w komunikowaniu się – ograniczenia, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i przekazywanie informacji,
-
bariery techniczne – przeszkody, które wynikają z niedostosowania lub wręcz braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności przedmiotów lub urządzeń,
-
bariery architektoniczne – wszelkie utrudnienia występujące w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej i w jego najbliższej okolicy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Celem dofinansowania jest likwidacja tych barier poprzez zakup niezbędnego sprzętu lub wykonanie usług, dzięki którym osoba niepełnosprawna z większą łatwością będzie mogła wykonywać podstawowe codzienne czynności oraz kontaktować się z otoczeniem. W efekcie powinno to prowadzić do sprawniejszego działania osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i wydajniejszego jej funkcjonowania. Poniższa tabela przedstawia przykładowe czynności w zakresie likwidacji barier funkcjonalnych. Warto zauważyć, że w ostatniej kolumnie znalazło się między innymi dofinansowanie zakupu wózków elektrycznych, o którym pisaliśmy szerzej w pierwszym poście na naszym blogu, przy omawianiu programu „Aktywny Samorząd”.
Likwidacja barier architektonicznych |
Likwidacja barier w komunikowaniu się |
Likwidacja barier technicznych |
|
|
|
Dofinansowanie likwidacji barier technicznych oraz w komunikowaniu się przysługuje osobom niepełnosprawnym, o ile jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności. Natomiast na wsparcie w zakresie likwidacji barier architektonicznych mogą liczyć te spośród osób niepełnosprawnych, które mają trudności w poruszaniu się, o ile są właścicielami nieruchomości lub jej użytkownikami wieczystymi, bądź też jeżeli posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
Maksymalna wysokość dofinansowania we wszystkich trzech przypadkach od 1. stycznia 2015 r. wynosi 95% kosztów zakupu sprzętu lub wykonania usług, nie może jednak przekroczyć piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie trzy rodzaje omawianych dofinansowań przysługują oddzielnie na każdy rodzaj zadania, a jednocześnie o wsparcie w likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych osoby niepełnosprawne mogą wystąpić nie częściej niż raz na trzy lata.
Należy przy tym pamiętać, że warunkiem uzyskania dofinansowania jest uprzednie złożenie wniosku i zawarcie umowy z powiatowym ośrodkiem pomocy rodzinie. Dofinansowanie nie może więc obejmować tych kosztów związanych z likwidacją barier, które zostały poniesione przed przyznaniem środków finansowych i podpisaniem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Aby otrzymać dofinansowanie, należy przedłożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej, następujące dokumenty:
-
wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania,
-
kopia orzeczenia o niepełnosprawności (+ oryginał do wglądu),
-
kosztorys zakupu urządzenia lub projekt i kosztorys inwestorski z firmy budowlanej,
a w przypadku likwidacji barier architektonicznych także:
-
dokument stanowiący podstawę prawną zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier,
-
zezwolenie właściciela budynku na wykonanie prac związanych z likwidacją barier.
Przeprowadzone prace podlegają odbiorowi przez pracownika PCPR.
Pozdrawiamy