Jak leczyć złamanie obojczyka?

Obojczyk to długa kość, która łączy łopatkę z mostkiem i jest to jedyne połączenie szkieletu kończyny górnej ze szkieletem osiowym. Wraz z łopatką i kością ramienną tworzy obręcz kończyny górnej. Jej rola w ludzkim ciele jest bardzo ważna: jest podporą dla stawu ramienno-łopatkowego. Mocuje on mięśnie i więzadła, a także chroni części ramienne i szyjno-piersiowe ciała. Niestety urazy obojczyka zdarzają się dość często. Jak dochodzi do złamań i jak powinny być leczone takie urazy?

x-ray-Przyczyny złamania

Do złamania obojczyka najczęściej dochodzi podczas upadku na bark, wyciągniętą ręką lub w skutek bezpośredniego uderzenia w wypadku komunikacyjnym czy też sporcie, gdzie występuje kontakt fizyczny między zawodnikami (np. piłka nożna, boks czy rugby).

Najczęściej złamaniu ulega trzon obojczyka, czyli miejsce, gdzie obojczyk wygina się do przodu. U większości poszkodowanych podczas złamania dochodzi do podwinięcia końca mostkowego obojczyka, co jest efektem działania mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Do złamania obojczyka dochodzi także dość często u noworodków w czasie porodu.

Objawy urazu

Przy złamaniu obojczyka pojawia się ból barku, zauważalny jest też obrzęk i tkliwość w miejscu urazu. Nieodzownym elementem są też problemy z podniesieniem czy jakimkolwiek poruszaniem ręką. Mogą pojawić się też mdłości i zawroty głowy, natomiast przy ewentualnym uszkodzeniu tętnicy (co również może się wydarzyć) występuje także krwotok.

Leczenie

Bardzo ważna jest tutaj pierwsza pomoc. Przede wszystkim najpierw należy unieruchomić kończynę w stawie barkowym ? w ten sposób zapobiegniemy przesuwaniu się odłamów kostnych i złagodzimy ból. Najskuteczniejszym sposobem na unieruchomienie ręki jest temblak. Trzeba też sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone nerwy oraz naczynia krwionośne.

Samo leczenie złamania zależy od jego charakteru i wielkości przemieszczenia. Najprościej złamania można podzielić na takie z przemieszczeniem, bez przemieszczenia oraz złamania przezstawowe.

Zazwyczaj stosowane jest leczenie zachowawcze, które dobrze wpływa na zrost obojczyka. W przypadku złamania bez przemieszczenia stosuje się opatrunek gipsowy Dessaulta albo specjalną kamizelkę ortopedyczną. Natomiast w przypadku przemieszczenia stosowane jest unieruchomienie ósemkowe. Czas unieruchomienia wynosi od 3 do 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*