Kuchnia w mieszkaniu dla niepełnosprawnych

W każdym domu czy mieszkaniu kuchnia jest niezwykle ważnym miejscem. To tutaj spędzamy bardzo dużo czasu i dlatego też na jej aranżację poświęcamy dużo czasu. Ważne jest, aby pomieszczenie to było nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Jest to istotne zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, którym prawidłowo zaplanowana przestrzeń umożliwia swobodne poruszanie się na ręcznym czy też elektrycznym wózku inwalidzkim.

Man in wheelchair kitchen setting while opening a cabinet drawerPrzede wszystkim plan pomieszczenia powinien być dostosowany do indywidulanych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj projekt kuchni na planie kwadratu, gdzie układ zabudowy ma kształt litery L. Należy uwzględnić tutaj wolną przestrzeń, która zagwarantuje możliwość swobodnego manewrowania na wózku ? powinna ona wynosić przynajmniej 150 cm. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej wysokości szafek oraz blatów.

Problematyczne może być zagospodarowanie narożników, które są niezwykle niefunkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj szafki obrotowe z koszami albo wysuwanym wnętrzem. Pozwala to na optymalne wykorzystanie każdego kuchennego kąta.

Swobodne poruszanie się ułatwi z pewnością otwarta kuchnia ? w ten sposób mamy więcej przestrzeni manewrowej, a w dodatku dostęp do innych pomieszczeń będzie łatwiejszy. Jednak minusem tego rozwiązania są rozprzestrzeniające się zapachy.

Jeśli jednak nie mamy przestrzeni pozwalające nam otwartą przestrzeń kuchenną, to warto zaaranżować kuchnię tak, by posiadała wygodne drzwi. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj drzwi przesuwne, których minimalna szerokość powinna wynosić 90 cm, jednak optymalnym rozwiązaniem będzie przejście 100-centymetrowe.

Drzwi harmonijkowe także pozwolą zaoszczędzić miejsce. Jednak jeżeli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe, to warto pamiętać, że każde skrzydło powinno mieć przynajmniej 80 cm. Nie można też zapomnieć o łatwym dostępie do okna ? nie należy zastawiać go żadnym sprzętami czy meblami kuchennymi, które mogą utrudnić dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*