Zwichnięcie rzepki

Rzepka jest niezwykle ważnym elementem anatomicznym stawu kolanowego. Jej zadaniem jest zabezpieczanie przedniej części stawu. Jednocześnie zwiększa ona działanie siły mięśnia czworogłowego uda.

orteza stabilizująca rzepkę qmedProblemy z rzepką znacznie częściej dotykają dzieci niż osoby dorosłe. Przyczyną jest więcej ruchu i częstsze zmiany pozycji, w związku z czym istnieje większe ryzyko przesunięcia jej w niewłaściwym kierunku. W takiej sytuacji pojawia się silny ból w kolanie.

Zwichnięcie rzepki ? co to oznacza?

W sytuacji zwichnięcia rzepki dochodzi do jej przemieszczenia. Opuszcza ona swoją pierwotną pozycję, czyli bruzdę międzykłykciową kości udowej. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w skutek urazu, ale przyczyną mogą być też patologiczne stany stawu kolanowego jak np. wiotkość stawów. Takiego urazu nie wolno ignorować ani bagatelizować! Może to poskutkować regularnym wypadaniem rzepki lub zapaleniem stawu kolanowego. Dlatego też w każdym przypadku należy udać się do lekarza.

Jak działać?

Jednym z pierwszych objawów jest silny i nagły ból, któremu może towarzyszyć przeskakiwanie (czy też ?uciekanie?) kolana oraz widoczny obrzęk. Działania powinny być natychmiastowe. Przede wszystkim nie można wykonywać nagłych ruchów, tylko trzeba ograniczyć je do absolutnego minimum. Gdy ból zacznie przechodzić kolano należy obłożyć lodem. Nie należy nastawiać stawu! Jeśli zrobilibyśmy to nieprawidłowo, to możemy tylko pogorszyć swoją sytuację. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza. Może on wydać diagnozę dzięki dość łatwemu badaniu: polega ono na próbie zepchnięcia rzepki do boku. Jeśli doszło do zwichnięcia, to zaczniemy odczuwać dyskomfort. By potwierdzić badanie zlecane są dodatkowe badania, takie jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny.

Powrót do formy

Dojście do pełnej sprawności może potrwać nawet do kilku miesięcy ? dużo zależy od rodzaju urazu. Na początku należy unieruchomić kolano, a do tego zaleca się ortezę lub stabilizator kolana. Niekiedy konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Pomocna może być też fizykoterapia, która przyniesie choremu sporą ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*