Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego

Zerwanie więzadeł krzyżowych jest kontuzją najważniejszych więzadeł znajdujących się w stawie kolanowym ? dzięki nim kolano jest w stanie z zachować prawidłową biomechanikę oraz stabilizację. Ich uraz prowadzi do znacznych dysfunkcji i w większości przypadków wymaga interwencji chirurgicznej.

football-kids-78134Więzadła krzyżowe dzielimy na przednie(ACL) i tylne(PCL). Gdy noga jest ułożona w pozycji wyprostnej są wobec siebie równoległe. Natomiast w trakcie zginania stawu więzadła te krzyżują się i tworzą blokady, która uniemożliwia przesuwanie się kości piszczelowej względem kości udowej. Dzięki temu więzadła te doskonale sprawdzają się jako naturalny stabilizator.

Przyczyny zerwania więzadeł

Najczęściej uszkodzenia występują przy osłabieniu mięśni. Większość więzadeł regeneruje się samodzielnie po unieruchomieniu kolana. Niestety inaczej jest w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych. Najpoważniejszym urazem jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, które najczęściej ma miejsce przy uprawianiu narciarstwa oraz w grach zespołowych.

Objawy

Do najczęściej spotykanych objawów należy silny ból kolana uniemożliwiający chodzenie. Do tego dochodzi opuchlizna, która co prawda z czasem ustępuje, jednak nadal pozostaje uczucie niestabilności kolana. Występuje też ?uciekanie kolana?, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk.

Jak wygląda leczenie?

Brak leczenia w takich urazach może przyczynić się do rozwoju dalszych dolegliwości i problemów ze stawem. Jako że zerwanie więzadła krzyżowego przedniego należy do bardzo poważnych kontuzji, to leczenie najczęściej sprowadza się do operacyjnej rekonstrukcji. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie diagnostycznej artroskopii. Polega ona na wprowadzeniu do stawu urządzenia, które pozwoli lekarzowi zobaczyć wnętrze stawu i usunąć elementy zerwanego więzadła. Jednak częściej usuwa się je podczas zabiegu rekonstrukcji więzadeł.

Przebieg rehabilitacji

Po operacji kolano zostaje na jakiś czas unieruchomione. Odpowiednie wzmocnienie więzadła i przyjęcie się przeszczepu może trwać nawet 10 miesięcy, jednak chodzenie można rozpocząć znacznie wcześniej. W całym procesie powrotu do formy nie można pominąć rehabilitacji. Przez pierwsze 8 tygodni wskazane jest noszenie ortezy pooperacyjnej stawu kolanowego. Później można zakupić stabilizator kolana i korzystać z niego w sytuacjach wzmożonego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*