Zespół kanału łokciowego

Zespół kanału łokciowego, inaczej nazywany także zespołem rowka nerwu łokciowego, jest zespołem chorobowym, powstałym w skutek zwężenia kanału łokciowego i ucisku na nerw łokciowy. Najczęstszą przyczyną są rozmaite urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe. Jak przejawia się tego typu uraz i jak należy go leczyć?

800px-Elbow_coudePrzyczyny

Zespół kanału łokciowego występuje częściej u mężczyzn i dotyczy głównie ręki dominującej. Początkowo objawy zaczynają się pojawiać w nocy, a z czasem coraz częściej występuję również za dnia.

Schorzenie to jest skutkiem przewlekłych podrażnień bądź ucisku nerwu łokciowego w obrębie bruzdy na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia ukrwienia tego obszaru, choroby stawów (np. choroba zwyrodnieniowa), guzy kanału nerwu łokciowego, różnego rodzaju urazy stawu (np. przeciążenia lub uderzenia), a także inne czynniki. Należy do nich niedobór witamin, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, alkoholizm czy zapalenia wirusowe oraz bakteryjne.

Objawy schorzenia

Osoby cierpiące na zespół kanału łokciowego skarżą się zwłaszcza na mrowienie, drętwienie i rwanie. Pojawia się też zaburzenie w odczuwaniu temperatury, które zwiększa się po zgięciu łokcia. Występują też bóle promieniujące wzdłuż przebiegu nerwu, zaburzenia czucia (głównie w obrębie małego i serdecznego palca), czy osłabienie siły mięśniowej oraz niezdarność ruchowa. Z upływem czasu może też pojawić się zanik mięśni.

Leczenie

W przypadku tego typu przypadłości leczenie w znacznej mierze polega na rehabilitacji oraz farmakoterapii. Przy silnych bólach podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne i witamina B6. Wykonuje się też iniekcje z kortykosteroidów w okolicę stawu łokciowego. Należy unikać przeciążeń stawu ? w tym czasie ważny jest odpoczynek. Często zaleca się też stosowanie sprzętu rehabilitacyjengo, w tym przypadku ortezy, która zabezpiecza staw przed dodatkowymi urazami.

Zabieg operacyjny stosuje się dopiero gdy wspomniane wyżej działania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Polega on na przeniesieniu nerwu łokciowego, co wykonuje się coraz częściej metodą artroskopową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*