Jak wyleczyć zerwane ścięgno?

Zerwania ścięgien to kontuzje bardzo bolesne wymagające interwencji chirurgicznej oraz prowadzące do długotrwałej rehabilitacji, najczęściej dotyczą ścięgna Achillesa. Jakie mogą być przyczyny oraz objawy tego typu urazów? Jak wygląda powrót do zdrowia?

stretching-814227_1280Na czym polega zerwanie ścięgna?
Jest to całkowite przerwanie ciągłości włókien ścięgnistych, których zadaniem jest łączenie mięśni z kością. Najczęściej zrywanym ścięgnem jest ścięgno Achillesa ? najsilniejsze ze wszystkich ścięgien w ludzkim organizmie.

Jakie są przyczyny?
Do zerwania ścięgna dochodzi w wyniku działania zbyt dużej siły na daną część ciała. Może nastąpić w skutek pośredniego urazu (podczas gwałtownego skurczu ścięgna np. przy skoku) bądź bezpośredniego. W przypadku pierwszego typu, przyczyną często jest nieodpowiednie przygotowanie do wysiłku. Jako że po 40. unaczynienie ścięgien ulega pogorszeniu, to właśnie w tej grupie wiekowej występuje najwięcej problemów ze ścięgnami. W przypadku urazów bezpośrednich powodem jest nagłe uderzenie w napięte ścięgno. Przyczyną mogą być też zmiany chorobowe.

Objawy
Podstawowym objawem jest nagły oraz silny ból nasilający się podczas ruchu, chociaż może on pojawić się też podczas spoczynku. Zerwaniu ścięgna towarzyszy także charakterystyczny trzask bądź chrupnięcie, wyczuwalna przerwa w przebiegu ścięgna czy obrzęk z krwawymi wylewami podskórnymi w miejscu, gdzie doszło do urazu.

Leczenie i rehabilitacja
Przy tego typu kontuzjach konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Najpierw przeprowadzane jest badanie USG, które umożliwia dokładne określenie miejsca oraz rodzaju urazu, dodatkowo wykonuje się też rentgen. Jeżeli doszło do całkowitego zerwania ścięgna, to niezbędna jest operacja, w trakcie której włókna ścięgien zostaną zszyte. Po zabiegu kończyna jest unieruchomiona na kilka tygodni przy użyciu gipsu lub np. ortezy na kolano. W kolejnych etapach rehabilitacji zalecane są ćwiczenia czynno-bierne i fizykoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*