Palec trzaskający ? problem ze ścięgnami dłoni

Palec trzaskający, inaczej zwany też strzelającym lub przeskakującym, to jedna z częstszych przyczyn bólu ręki i ograniczenia jej zdolności ruchowych. Uniemożliwia on prawidłowe i swobodne chwytanie, co wiąże się jednoznacznie z problemami podczas codziennych czynności. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak powinno przebiegać jego leczenie?

thumbs-up-1528398_1280Jakie są przyczyny?
Najczęstszą przyczyną jest uraz mechaniczny (jak np. ucisk dłoni na twarde przedmioty), w skutek którego powstaje stan zapalny w ścięgnach mięśni zginaczy palców. Może wytworzyć się w nich też ziarnina. Powodem mogą być też powtarzające się często przeciążenia mięśni, na co narażone są np. osoby grające na instrumentach, ręcznie tkające lub zszywające dokumenty. Prawdopodobieństwo urazu jest też większe u osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę czy dnę moczanową.

Wspomniany stan zapalny najczęściej pojawia się obrębie palca serdecznego (czyli między palcem środkowym a małym), kciuka, ale też w palcu środkowym oraz wskazującym. Najrzadziej dolegliwość ta występuje w małym palcu. Przeważnie choroba rozwija się tylko na jednym z palców, jednak zdarzają się przypadki zajęcia kilku palców jednej lub obu rąk.

Leczenie palca trzaskającego
Schorzenie może być leczone na 3 sposoby, wszystko zależy od stopnia jego zaawansowania. Jeżeli stan zapalny dotyczy jednego palca trwa nie dłużej niż 6 miesięcy, to zazwyczaj wystarczą zastrzyki niesteroidowe oraz rehabilitacja. Jednak jeśli to nie przyniesie skutku, to pozostaje operacja metodą otwartą albo uwalnianie zajętego ścięgna metodą przezskórną.

Zabieg operacyjny jest skuteczną metodą leczenia, nie jest też skomplikowana ? trwa zaledwie 30 minut i niesie bardzo małe ryzyko powikłań. Po operacji nie należy wykonywać jakichkolwiek prac wymagających używania zoperowanego ścięgna, dodatkowo przez kolejne 4 tygodnie należy nosić rękę na temblaku.

Przeprowadzenie leczenie umożliwia powrót do pełnej sprawności ręki oraz normalne funkcjonowanie. Natomiast u osób, które nie poddały się zabiegowi, często dochodzi do długotrwałego przykurczu palca. Co więcej, istnieje nawet ryzyko utracenia możliwości chwytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*