Stosowanie stabilizatora nadgarstka

Ze względu na różnorodne style życia, wykonywane prace i aktywności u każdego mogą pojawić się problemy ze stawami. Pojawiają się niezależnie od wieku i z różnych przyczyn. Niekiedy spowodowane są wykonywaną pracą, urazem czy też wiążą się bezpośrednio z chorobą. Całe szczęście w dzisiejszych czasach gips nie jest jedynym rozwiązaniem. Coraz częściej zaleca się stosowanie stabilizatorów, które są bardzo przydatne także w trakcie przeprowadzanych rehabilitacji. Przykładem może być leczenie urazów nadgarstka.

stabilizator nadgarstkaJak działa stabilizator nadgarstka? Unieruchamia on staw w pozycji funkcjonalnej, dzięki czemu możliwy jest pełny ruch w stawach śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych. Najczęściej stosowany jest u osób, które cierpią na zespół cieśni nadgarstka, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz bólem nadgarstka. Stosuje się go też jako unieruchomienie po zabiegach operacyjnych w obrębie nadgarstka. Jest też popularny w kolejnych etapach leczenie złamań nasad i przynasady kości przedramienia.

W zależności od urazu dobiera się odpowiedni rodzaj stabilizatora. I tak w przypadku łagodnych urazów nadgarstka i kciuka stosuje się elastyczne stabilizatory. Świetnie sprawdzają się również przy problemach reumatycznych ? pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, poprawiają krążenie i zmniejszają ból. Dodatkowo wpływają na szybsze leczenie zaistniałych urazów.

Jeżeli doszło do groźniejszej kontuzji, to stabilizatory mogą być używane także w dalszych etapach leczenia, np. po zdjęciu gipsu po poważniejszym złamaniu. Kończyna po dłuższym unieruchomieniu jest zdecydowanie słabsza, przez co jednocześnie staje się bardziej podatna na przeciążenia. Stabilizatory czy też opaski w takich przypadkach zabezpieczają stawy przed powstawaniem powikłań.

Dopasowanie odpowiedniego rodzaju usztywnienia jest uzależnione od różnych czynników: rodzaju urazu, stan kończyny po zdjęciu ewentualnego wcześniejszego unieruchomienia, czy też tego, jak będzie wykorzystywane w przyszłości (czy będzie noszone w pracy, czy podczas uprawiania sportów etc.). Dzięki prawidłowemu dopasowaniu stabilizatora możliwa jest szybsza rehabilitacja połączona z normalnym funkcjonowaniem w codziennym życiu. Jednak aby nie pojawiły się komplikacje, każdy przypadek powinien być konsultowany z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*