Urazy kręgosłupa na stoku narciarskim

O urazy w sportach zimowych, jak pisaliśmy ostatnio, raczej nietrudno. Niektóre z nich są raczej niegroźne i łatwo je wyleczyć. Jednak urazy kręgosłupa należą już do znacznie groźniejszych kontuzji niebezpiecznych w skutkach.

freerider-skiing-ski-sports-47356Co może wydawać się dziwne, to że ilość urazów kręgosłupa na stokach zwiększyła się w momencie, gdy zaczęto stosować kaski narciarskie. Co prawda chronią one głowę przed uszkodzeniami, lecz jednocześnie zwiększają przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Uszkodzenia mogą być niegroźnie, ale najcięższe z nich objawiają się porażeniem czterokończynowym z niewydolnością oddechową, co bez szybkiej diagnozy może nawet doprowadzić do zgonu.

Do objawów urazu kręgosłupa można zaliczyć bóle i zawroty głowy, sztywność oraz bóle karku, które promieniują do potylicy bądź okolicy międzyłopatkowej. Mogą także pojawiać się inne, rzadsze dolegliwości: nudności, wymioty, zaburzenia widzenia oraz słyszenia, a także zaburzenia świadomości. Jeżeli wystąpi drętwienie, bóle korzeniowe kończyć górnych (rwa barkowa) praz parestezje, to koniecznie należy udać się do lekarza.

W razie urazu należy zabezpieczyć odcinek szyjny stosując kołnierz ortopedyczny i nosić go do momentu wykluczenia niestabilności oraz złamań. Zaleca się w tym czasie stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. Leczenie urazu zależy od stopnia uszkodzeń i nasilenia występujących dolegliwości. Jeżeli kontuzji towarzyszy jedynie ból karku, to zaleca się fizjoterapię z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Stosowanie kołnierza ortopedycznego zmniejszy bolesność, lecz może zmniejszyć siłę mięśni. W poważniejszych przypadkach może pojawić się konieczność przeprowadzenia operacji lub leczenie w ośrodkach neuroortopedycznych.

Urazy kręgosłupa dotyczą nie tylko narciarstwa ? mogą wydarzyć się w trakcie uprawiania wszystkich sportów zimowych, gdzie występują duże prędkości i niespodziewane przeszkody: snowboard, łyżwiarstwo, czy hokej. Najpoważniejsze obrażenia mogą pojawić się w skutek zderzenia z inną osobą lub podczas upadku. Najbardziej narażone są w takiej sytuacji głowa, szyja oraz plecy. Dlatego też tak ważne jest noszenie kasku. Dodatkowym zabezpieczeniem kręgosłupa jest pancerz (nazywany potocznie żółwiem), który niestety nie cieszy się aż taką popularnością.

Aby zmniejszyć ryzyko urazu należy przede wszystkim zachować ostrożność w trakcie uprawiania sportów zimowych. Należy również odpowiedni się przygotowywać zrównoważonymi treningami, które zapewnią też odpowiednią koordynację ruchową i stabilizację ciała. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze sportami zimowymi, warto też skorzystać ze szkoleń i pomocy instruktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*