Łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Łazienka to pomieszczenie, w którym każdy powinien czuć się nieskrępowany. Dotyczy to wszystkich, również osoby niepełnosprawne. Niestety w wielu miejscach użyteczności publicznej, odpowiednio przystosowana toaleta wciąż bywa problemem. Jak się okazuje przystosowanie domowej łazienki także może okazać się kłopotliwe. O czym należy pamiętać w całym procesie?

Bezpieczna i ergonomiczna łazienka jest bardzo ważna przy wykonywaniu codziennych czynności przez osoby niepełnosprawne. Dobrze dobrany sprzęt sanitarny zwiększy funkcjonalność pomieszczenia oraz komfort osoby niepełnosprawnej. Jeżeli w łazience znajduje się wanna, to warto rozważyć zakup specjalnej ławeczki, która ułatwi niektóre czynności oraz zapewni bezpieczną pozycję chorej osoby. Pod prysznicem natomiast przydatne będzie składane krzesełko prysznicowe.

Trzeba pamiętać, że istotne jest nie tylko dobranie odpowiedniego wyposażenia, ale także jego rozmieszczenie. Prawidłowo zaprojektowana toaleta powinna być wygodna i funkcjonalna ? odpowiedni projekt umożliwi samodzielne korzystanie i dbanie o higienę osobistą. Chodzi nie tylko o np. zainstalowanie na odpowiedniej wysokości urządzeń sanitarnych (np. umywalki). Koniecznie należy wyposażyć łazienkę w kluczowych miejscach o uchwyty (np. przy ubikacji, pod prysznicem). Ważne jest też swobodne wejście: powinno być bez progu oraz poszerzonymi drzwiami. Niezwykle istotna jest też dostępna przestrzeń manewrowa w okolicach muszli klozetowej. Ma ona znaczenie szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Najlepiej, aby powierzchnia do manewrów miała okręg o średnicy minimum 150 cm.

Planując łazienkę przystosowaną do potrzeb osoby niepełnosprawnej warto najpierw przygotować jej projekt, dzięki któremu będziemy mogli przeanalizować i przemyśleć wszystkie rozwiązania. Ważna jest nie tylko funkcjonalność i ergonomia ? nie można zapomnieć też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Należy też uwzględnić indywidualne potrzeby osoby, dla której przeznaczone jest projektowane pomieszczenie, gdyż to jej komfort jest tutaj najistotniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*