Sporty zimowe i kontuzje

Sporty zimowe to moc atrakcji bez względu na to, który z nich wybierzemy: czy to narciarstwo, łyżwy bądź snowboard. Jednak każdy z nich, prócz aktywnej rozrywki niesie ze sobą także ryzyko rozmaitych kontuzji.

boy-1835416_1280Nie ma się co oszukiwać, na stoku czy lodzie nietrudno o urazy ? stłuczenia, naciągnięcia mięśni czy skręcenia, a nawet złamania. Jak zapobiegać i ewentualnie radzić sobie z takimi sytuacjami?

Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne do sportów zimowych oraz wzmocnienie odporności. Dlatego też warto rozpocząć treningi przynajmniej miesiąc przed wyruszeniem na stoki. Hartowanie organizmu i odpowiednia dieta zmniejszą ryzyko przeziębienia podczas zimowych szaleństw na świeżym powietrzu. Natomiast przed samym wyruszeniem na stok nie można zapomnieć o prawidłowej rozgrzewce. Niestety w niektórych przypadkach nawet najlepsze przygotowanie nie pozwoli nam uniknąć niektórych wypadków.

Jedną z najczęstszych przypadłości w przypadku miłośników sportów zimowych są stłuczenia. Upadki zdarzają się często i mogą przytrafić się każdemu. Skutkiem są urazy kolan, bioder, nadgarstków czy okolicy części ogonowej. Stłuczeniu towarzyszy ból, zasinienie lub krwiak i niekiedy też obrzęk. Często miejsce to ma nieco wyższą ciepłotę i lepiej wtedy je schłodzić, np. przykładając lód. Skuteczne będą też maści chłodzące, które łagodzą ból i przyspieszają wchłanianie się siniaków. Jeżeli ból nie będzie stopniowo malał, to należy udać się do lekarza, gdyż uraz może być poważniejszy, niż mogło nam się początkowo wydawać.

skates-1224050_1280Kolejna przypadłość to urazy więzadeł i ścięgien. Najniebezpieczniejsze są kontuzje, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Objawem naciągnięcia więzadeł jest zazwyczaj silny ból, krwiak, opuchlizna oraz ograniczenie ruchowe. Tutaj również zalecane są zimne okłady i maści. Często istnieje też konieczność unieruchomienia kończyny i interwencji lekarza, który wykluczy poważniejsze urazy. Jeśli chodzi o urazy ścięgien, to przyczyną jest zazwyczaj brak odpowiedniego przygotowania do aktywności lub zbyt duże obciążenie. Główne objawy to ból, obrzęk oraz zasinienie. Z pomocą przyjdą nam zimne okłady i unieruchomienie kontuzjowanego miejsca. W tym przypadku również warto skonsultować się z lekarzem, bowiem tego typu kontuzje mogą dać znać o sobie nawet po latach.

Bóle mięśni oraz przeciążenia stawów to dolegliwości, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. Jednak w przypadku poważniejszych urazów (jak skręcenie kostki, zwichnięcie stawu barkowego czy uszkodzenia wiązadeł), powinien interweniować lekarz, który, w razie stwierdzenia poważniejszych kontuzji, może zalecić dalsze badania bądź usztywnienie kończyny przy użyciu ortezy lub stabilizatora.

Należy także pamiętać, aby nie spożywać alkoholu przed wybraniem się na stok lub lodowisko. Alkohol powoduje spowolnienie reakcji, zaburzenia widzenia, prędkości oraz wyczucia. Nawet niewielkie ilości mogą sprawić, że nie zdążymy odpowiednio zareagować w razie nagłego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*