Co zrobić przy skręceniu kostki?

Urazy stawu skokowego są dość często spotykanym problemem, zwłaszcza wśród sportowców. Przeważnie są to skręcenia. Jednak nie każdy do końca wie, co zrobić w przypadku takiego urazu. Od czego zacząć i jak się zachować?

Na początek należy zachować spokój ? w ten sposób o wiele lepiej uda nam się zapanować nad zaistniałą sytuacją. Gdy już pierwszy ból i gniew przeminą, należy spróbować ocenić sytuację. Jaka siła zadziałała na staw, jakie były okoliczności wydarzenia (czy uraz nastąpił w skutek upadku, uderzenia itp.). Następnie należy jak najszybciej ustabilizować i schłodzić staw skokowy, co przyczyni się do zmniejszenia bólu i opuchlizny. Jednak jeśli stopa nadal puchnie, a ból jest cały czas taki sam, należy udać się na pogotowie. Przeprowadzone tam badanie RTG pozwoli sprawdzić, czy nie doszło do pęknięcia bądź złamania.

Bez względu na to, jak błaho może wyglądać uraz stawu, warto mimo wszystko udać się do lekarza, który określi stopień skręcenia. Jednakże w sytuacji, gdy opuchlizna w ogóle się nie pojawiła, a ból ustał bardzo szybko, to nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej. W innych przypadkach lepiej nie rezygnować z lekarza. Jeśli w trakcie badania nie stwierdzi on złamań lub pęknięć, to może zalecić jedynie odpowiednią stabilizację. W zależności od poziomu skręcenia należy zadbać o wspomniane usztywnienie stawu. Bardzo skuteczna będzie tutaj odpowiednia orteza stawu skokowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje, więc łatwo można znaleźć model spełniający nasze oczekiwania.

Ważne jest, by pamiętać, że skręcenia stawu skokowego oznaczają uraz tkanek miękkich (czyli więzadeł), w związku z czym staw wymaga stabilizacji. Bez niej niemożliwa jest spokojna i prawidłowa regeneracja. Bez tego z czasem może pojawić się schorzenie określanie mianem ?nawykowego skręcenia stawu?. Dlatego też bez względu na stopień urazu należy pamiętać o przeprowadzeniu wszelkich działań zapobiegawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*