Leczenie kolana po urazie

Kolano jest jednym ze stawów naszego ciała, które jest najbardziej przeciążane i najczęściej ulega urazom oraz kontuzjom. Skutkiem jest nie tylko ból, ale dalsze problemy zdrowotne. Jak dbać o staw kolanowy po urazie i załagodzić wszelkie nieprzyjemne objawy?

volleyball-1560578_1280Powierzchnie kości, które tworzą stawy są pokryte tkanką chrzęstną. Dzięki swojej sprężystości i jednoczesnej twardości chroni ona kości przed tarciem i zapewnia płynność ruchu w stawie. Jednakże chrząstka, tak jak całe nasze ciało, starzeje się. Włóknista struktura się rozluźnia oraz ściera. Im bardziej obciążamy stawy, tym szybciej następuje cały proces. Przyczyną może być m.in. nadwaga bądź anatomiczne wady nóg. Źle wpływają na nią także rozmaite urazy kolana: skręcenia czy nawet niepozorne stłuczenia. Wszystko to zwiększa ryzyko przemian zwyrodnieniowych, bowiem tkanka ta nie ma zdolności regeneracyjnych. Pomimo to nasz organizm próbuje naprawić skazę. Efektem jest tkanka bliznowata oraz wyrośl kostna.

Pierwsze zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych zachodzą zazwyczaj między 40. a 60. rokiem życia. Jednak problemy z kolanami przydarzają się też coraz częściej młodszym osobom. Powodem jest m.in. przeciążanie stawów podczas uprawiania niektórych sportów. Na kolana źle wpływa chociażby nieprawidłowa technika biegania oraz nieodpowiednie warunki (szkodliwa nawierzchnia).

Niepokojącymi objawami jest pojawiający się ból oraz ?trzaski? w kolanie podczas jego zginania oraz chodzenia. Zdiagnozowanie zmian zwyrodnieniowych nie jest skomplikowane: zazwyczaj wystarczą badania ortopedyczne oraz USG kolana bądź RTG. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie tomografii komputerowej.

Kolano jest najbardziej skomplikowanym stawem ludzkiego organizmu, dlatego też tak ważne jest zapobieganie wszelkim jego urazom. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie przeciążać stawów, podczas sportów mieć odpowiednie obuwie i dbać o techniki biegania. W razie urazów należy także przywiązywać wagę do prawidłowego przebiegu rehabilitacji ? odciążyć stawy (np. stosując stabilizator kolana) i wykonywać zalecenie lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*