Orteza zamiast gipsu? Jak najbardziej!

Uraz kończyny ? czy to np. skręcenie lub złamanie, wiąże się z unieruchomieniem stawów. Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem był gips, który skutecznie hamował niewskazane w czasie leczenia ruchy. Jednak dzięki rozwojowi medycyny obecnie dostępne są inne skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest orteza, której stosowanie ma wiele korzyści.

IMG_3924Gips co prawda jest skuteczny, jednak nie zawsze jest jedynym słusznym czy też najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest dość ciężki i niewygodny. Problematyczne jest również to, że po założeniu nie można go zdjąć przez kolejne kilka tygodni. Utrudnia to wiele codziennych czynności, kłopotliwa staje się także higiena (zwłaszcza pod gipsem). Istotne jest też zniesienie fizjologicznego napięcia mięśni ukrytych pod warstwą gipsu, które nie odbierają zewnętrznych bodźców. Co więcej, źle założony gips może doprowadzić do powikłań takich jak niedowład nerwu czy martwica skóry.

Biorąc pod uwagę cechy ortez, mają one zdecydowanie więcej zalet niż gips. Są one przede wszystkim lżejsze i bez problemu można je zdejmować w trakcie leczenia (co umożliwia np. umycie kończyny). Daje to także możliwość stopniowego, płynnego przejścia od unieruchomienia do mobilizacji i rozruszania kończyny. Będzie też na pewno bardziej wytrzymała od gipsu. Zmniejsza też nacisk na powierzchnie stawowe, dzięki czemu ból jest zdecydowanie mniej dokuczliwy.

Stabilizatory są wytwarzane z materiałów przepuszczających powietrze, a miękkie brzegi chronią skórę przed otarciami zapewniając tym samym komfort użytkowania. Jako że ortezy są dostępne w różnych rozmiarach, dobranie odpowiedniej nie powinno być kłopotliwe.

Orteza na kolano stosowana jest najczęściej przy mniej skomplikowanych urazach, skręceniach stawów czy zerwaniu ścięgna lub złamaniu. Może być też stosowana w poważniejszych przypadkach, jednak o tym powinien zdecydować lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*