Kręgozmyk

Kręgozmyk jest schorzeniem kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Krąg leżący wyżej przesuwa się wyżej względem kręgu poniżej. Przesunięcie to powstaje przez istniejącą szczelinę w łuku kręgowym, czyli tzw. kręgoszczeliny. Zdecydowanie rzadszym jest schorzenie odwrotne (retrozmyk), gdzie krąg umiejscowiony wyżej przesuwa się do tyłu w stosunku do kręgu niższego.

Day_80_-_A_Pain_in_the_Neck_23474982041-300x259Schorzenie to najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Zazwyczaj przejawia się promieniującym bólem od miejsca przesunięcia kręgów aż do kończyn dolnych. Bóle nasilają się szczególnie podczas wstawania oraz siadania. Skutkiem nieleczonego kręgozmyku (oprócz bóli pleców) może być pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia neurologiczne, czy też zaburzenia mięśni czy zaburzenia czucia.

Przyczyny kręgozmyku mogą być różne i to ze względu na nie oraz obszar ich występowania schorzenie dzieli się na kilka rodzajów: kręgozmyk dysplastyczny (najczęstszy u dzieci, wynika z nieprawidłowego wykształcenia się przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa), kręgozmyk zwyrodnieniowy, który powstaje zazwyczaj u osób starszych i wynika ze zwyrodnieniowych chorób kręgosłupa; kręgozmyk urazowy, jest bardzo rzadki i powstaje w efekcie urazów prowadzących do załamania łuku kręgowego, kręgozmyk patologiczny, który powstaje w skutek zmian niszczących części łuku kręgowego. Najczęściej występuje jednak kręgozmyk węzinowy, który jest typowy dla osób dorosłych. Powstaje on przez uszkodzenie części międzywyrostkowej łuku kręgowego.

Leczenie kręgozmyku jest zależne od stopnia schorzenia, a także od wieku chorej osoby. W przypadku schorzeń o mniejszym i łagodniejszym nasileniu stosuje się metody zachowawcze. W ostrym etapie choroby stosuje się unieruchomienie pacjenta, leczenie środkami farmakologicznymi. Następnie przechodzi się do leczenia z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego. Natomiast przy poważniejszych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne (może to być np. rekonstrukcja węziny czy repozycja oraz stabilizacja kręgów). Rodzaj zabiegu dobiera się zależnie od wieku pacjenta, rodzaju dolegliwości i stopnia zaawansowania zmian chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*