Wózki elektryczne ? na co zwrócić uwagę?

Zakup odpowiedniego wózka to bardzo ważna i trudna decyzja. Od tego wyboru zależy przede wszystkim codzienny komfort osoby, która będzie z niego korzystała.

Elektryczne wózki inwalidzkie dają zdecydowanie więcej niezależności niż te manualne. Posiadają one wmontowany silnik i przełącznik jazdy. W tego typu wózkach stosowane są różne silniki, najczęściej spotykane są te o prędkości 6-10 km/h, 8-12 km/h oraz najszybsze, osiągające 15km/h. Wózki elektryczne posiadają akumulatory, wśród których najpopularniejsze są obecnie tzw. akumulatory suche żelowe. Ich plusem jest brak konieczności dolewania płynów, jednak mimo tego wymagają one odpowiedniej pielęgnacji.

Wózek jest wyposażony w akumulator posiadający ładowarkę prądu z transformatorem. Ładowanie baterii trwa średnio 6-8 godzin. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do jej całkowitego rozładowania.

Każdy z dostępnych na rynku wózków elektrycznych posiada sterowniki, które mogą być dostosowane według potrzeb użytkownika. Do wyboru są joysticki ręczne, które można dopasować do różnego stopnia sprawności ręki, ale dostępne są też nowoczesne drążki na język, brodę czy też stopę.
Jeśli chodzi o siedziska, to mogą one być obrotowe, możliwe jest także regulowanie kąt odchylenia oparcia. Wytwarzane są przeważnie ze skóry lub materiałów skóropodobnych, które zazwyczaj są nieprzemakalne i antypoślizgowe. W zależności od indywidualnych potrzeb siedzisko może być klasyczne lub wyprofilowane.

Elektryczne wózki inwalidzkie doskonale sprawdzają się wśród osób aktywnych, które pracują, często się przemieszczają. Możliwość samodzielnego sterowania zwiększa niezależność, co jest zdecydowanym atutem. Niestety ze względu na konstrukcję i wyposażenie takiego wózka jest on zdecydowanie cięższy od innych jego rodzajów.

Wybierając model wózka zawsze warto zwrócić dodatkowo uwagę nawet na bardziej szczegółowe parametry, takie jak dopuszczalne obciążenie, promień skrętu wózka, czy chociażby zasięg jazdy na naładowanym akumulatorze.

Prawidłowo dobierając wózek zapewnimy użytkownikowi zarówno komfort fizyczny, jak i psychiczny. Trafnie dopasowany model wózka powinien przede wszystkim pasować do stylu życia: jak często wychodzi z domu, jaki jest charakter jego pracy czy też często może liczyć na pomoc innych. Co więcej, taki zakup jest zazwyczaj wieloletnią inwestycją, dlatego też powinien być wytrzymały i odpowiadać naszym wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*