Jak wybrać materac przeciwodleżynowy

Zakup odpowiedniego materaca nie jest prostym zadaniem. Od tego zależy przecież nie tylko komfort, ale i zdrowie osoby, która będzie z niego korzystać.

tube materac prof.JPG__560x490Materace przeciwodleżynowe mają zapobiegać powstawaniu odleżyn u osób, które w wyniku różnych chorób mają ograniczoną sprawność ruchową, w związku z czym muszą leżeć w łóżku. Jako że często nie mogą samodzielnie zmieniać pozycji, podłoże wywiera na ciało długotrwały ucisk przyczyniający się do braku przepływu powietrza i powstawania bolesnych odleżyn. Materac przeciwodleżynowy jest tak zbudowany, że powoduje regularne zmiany w intensywności nacisku w miejscach, gdzie ciało się z nim styka.

Do materaca jest podłączona specjalna pompa, która wtłacza powietrze do komór, z których się składa. Powietrze jest pompowane naprzemiennie do komór materaca w różnej ilości stale masując w ten sposób chorego i zapobiegając powstawaniu odleżyn.

Popularnym modelem jest materac bąbelkowy, który cechuje prostota obsługi oraz odporność na rozdarcia. Wymaga on wcześniejszego wyłożenia zwykłego materaca, natomiast mocuje się go specjalnymi wyłogami. Najczęściej znajduje zastosowanie w profilaktyce i przy leczeniu odleżyn pierwszego stopnia.

Natomiast materac rurowy posiada bardziej zaawansowaną technologię ochrony przed odleżynami. Jako że jest też bardziej elastyczny i miękki, jest przyjemniejszy w użytkowaniu. W wielu takich modelach można odłączać pewne segmenty umożliwiając w ten sposób leczenie powstałych wcześniej odleżyn na innych partiach ciała. Wykorzystywany jest w szczególności przy leczeniu odleżyn pierwszego oraz drugiego stopnia.

Jeżeli zależy nam głównie na profilaktyce, to można zdecydować się na materac gofrowy, który ma charakterystyczną powierzchnię: sześcienne wypustki dopasowują się do kształtu ciała leżącej osoby, a wręby między nimi ułatwiają przepływ powietrza i masuje ciało przy każdym jego ruchu.

Wybierając materac przeciwodleżynowy swój zakup warto konsultować z lekarzem, którzy doradzi nam odpowiedni model. Podczas leczenia odleżyn należy też dbać o pozostałe elementy leczenia: smarować i masować skórę, pamiętać o częstych zmianach pozycji ciała. Pełna profilaktyka jest o wiele bardziej skuteczna w walce z odleżynami niż tylko pojedyncze zabiegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*