Czym jest złamanie zmęczeniowe?

Złamanie zmęczeniowe nie jest zwykłym złamaniem kości. Uraz nie następuje nagle, lecz dochodzi do niego powoli, stopniowo ? może to trwać nawet do kilku tygodni! Jakie mogą być przyczyny oraz objawy takich obrażeń?

football-452569_1280Złamanie zmęczeniowe określane jest również złamaniem przeciążeniowym, stresowym, powolnym bądź marszowym. Najczęściej występuje złamanie piszczeli, jednak może dotyczyć też różnych innych miejsc układu kostno-stawowego. Często dochodzi do niego w kości śródstopia, kości piętowej oraz strzałkowej.

Do tego typu złamań przyczyniają się niewielkie, lecz często i długo powtarzane mikrourazy kości, przeciążenia więzadeł i zmęczenie mięśni. Dlatego też najczęściej na takie urazy narażone są osoby regularnie uprawiające sport w niewłaściwy sposób. U sportowców powodem może być m.in. nieodpowiednie przygotowanie się do treningu, źle ułożony trening (zbytnie obciążenie i za długi trening), zbyt twarde podłoże oraz źle dopasowane obuwie nieabsorbujące wstrząsów. Najczęściej uraz ten dotyczy biegaczy, ale także siatkarzy, lekkoatletów, koszykarzy oraz tenisistów. Złamanie zmęczeniowe dotyczy również osób wykonujących pracę stojącą przez wiele godzin oraz pracujących z użyciem narzędzi wibracyjnych, tancerzy oraz osób otyłych.

Jakie są objawy takiego złamania? Na samym początku lekki ból pojawia się jedynie po wysiłku. Z czasem jednak ból staje się coraz większy, pojawia się też w podczas treningów, a nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Z czasem ból jest konkretnie umiejscowiony, do tego na kości może pojawić się zgrubienie.

pain-1015576_1280Całe szczęście podczas leczenie nie ma konieczności noszenia gipsu. Przy tego typu urazach zazwyczaj zalecane jest odciążenie chorej kończyny do momentu zagojenia się kości. Aby przyspieszyć proces i skuteczniej odciążać nogę, warto stosować np. stabilizator. Zalecana jest również rehabilitacja. Do aktywności fizycznej i uprawiania sportów można wrócić po ok. 3 miesiącach rehabilitacji, jednak należy to skonsultować z lekarzem. Jeżeli złamaniu towarzyszy przemieszczenie odłamków kostnych, to konieczny jest zabieg operacyjny.

By zapobiec złamaniu zmęczeniowemu należy dbać o odpowiednio dostosowany do naszych możliwości trening oraz odpowiednie przerwy między nimi, aby układ kostno-stawowy mógł się zregenerować. Należy także stosować odpowiednią dietę, dzięki której uzupełnimy niedobory w naszym organizmie (np. wapnia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*