Jesienne bóle stawów

Jesień nie sprzyja dobremu samopoczuciu ? deszczowa pogoda, brak słońca i coraz niższe temperatury u wielu z nas wywołują przede wszystkim jesienną chandrę. Jednak zmiana pogody odbija się także na naszym zdrowiu. Niejedna osoba o tej porze roku odczuwa wzmożone bóle stawów. Dolegliwości tego typu dotyczą każdego, bez względu na wiek.

Podwyższona o tej porze roku wilgotność powietrza i niższe temperatury nasilają dolegliwości reumatyczne. Bóle mogą też być silniejsze podczas infekcji oraz grypy. Coraz mniej światła dodatkowo sprawia, że nasz organizm wydziela mniej hormonów wpływających na sprawne funkcjonowanie naszych mięśni oraz stawów.

Problemy ze stawami o tej porze roku mogą dotyczyć osoby starsze, ale też młodych sportowców po kontuzjach. Przyczyną mogą być przeciążenia, przewlekłe choroby, takie jak reumatyzm, osteoporoza czy choroby zwyrodnieniowe, nadwaga, ale również zwichnięcie stłuczenie czy przeziębienie.

fig-1707104_1280Sposoby na radzenie sobie z bólami stawu są różne i zależą głównie od rodzaju i powodu dolegliwości. Można stosować rozgrzewające maście lub okłady, które uśmierzą ból. Niekiedy lekarze zalecają także hydroterapię. Z pewnością w wielu przypadkach pomocne okażą się regularne ćwiczenia oraz uprawianie sportów: pływanie, gimnastyka czy jazda na rowerze rozciągają mięśnie i stawy minimalizując ból. Ważne jest również zapewnienie organizmowi odpowiedniego odpoczynku po wysiłku. Trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi i umiaru. Kolejna istotna kwestia to dieta. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej wagi, dzięki której nie będziemy nadmiernie obciążać stawów. Ponadto nie zapominajmy o piciu odpowiedniej ilości wody. Picie płynów pomaga nawodnić substancję maziową znajdującą się w stawach, dzięki czemu stają się one lepiej nawilżone, a chrząstki się nie ścierają.

W razie silnych dolegliwości można stosować również leki przeciwbólowe, jednak jeżeli ból często powraca, należy udać się do lekarza.

Kiedy warunki pogodowe ulegają znacznemu pogorszeniu (szczególnie w porze jesienno- zimowej), niezwykle ważne jest, aby nie dopuścić do zaziębienia stawów. O tej porze roku należy nosić ciepłą odzież, która uchroni nasze stawy przed niższymi temperaturami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*