Kręcz szyi

Kręcz szyi jest chorobą, w skutek której następuje przymusowe odchylenie szyi w jednym kierunku. Zazwyczaj schorzenie to pojawia się u dzieci, jednak spotykane jest także wśród dorosłych pacjentów. Przyczyny występowania kręczu szyi mogą być różne m.in. w zależności od wieku chorego.

3776240134_a381e5fd58_zIstotą tej dolegliwości jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po jednej stronie ciała. Skutkiem jest bolesne przechylenie głowy na dany bok i jej skręcenie w przeciwną stronę, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę. Skutkiem kręczu jest rozciągnięcie oraz wzmożenie napięcia mięśnia po jednej stronie szyi, natomiast po jej drugiej stronie ten sam mięsień jest przykurczony oraz osłabiony.

Wyróżnia się kręcz szyi wrodzony oraz nabyty. W przypadku wrodzonego powodem choroby może być uraz okołoporodowy, który powstaje przy przechodzeniu dziecka przez drogi rodne lub nieprawidłowe ułożenie główki noworodka w łonie matki. Może także być efektem wad rozwojowych w obrębie kośćca albo zmian w budowie kręgów.

Natomiast w przypadku odmiany nabytej kręcz jest skutkiem stanów zapalnych obejmujących ropnie pozagardłowe, zapalenia migdałków czy też węzłów chłonnych szyi oraz dyskopatii lub chorób reumatycznych. Ponadto do schorzenia mogą przyczynić się również nagłe ruchy szyi oraz nieprawidłowa postawa ciała (np. nieodpowiednie ułożenie głowy podczas snu), a nawet wady wzroku bądź słuchu lub zaburzenia związane z układem nerwowym.

Niestety zazwyczaj powód skrzywienia szyi pozostaje nieznany. Wtedy uraz określa się mianem idiopatycznego kręczu szyi.

Rodzaj podejmowanego leczenia jest zależny od tego, jakie są przyczyny występowania choroby. W przypadku kręczu wrodzonego istotne są regularne ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi. W przypadku nieskuteczności rehabilitacji możliwe jest chirurgiczne skorygowanie schorzenia. Polegają one m.in. na cięciu nerwów lub mięśni, przedłużaniu mięśni szyi lub też chirurgicznej fuzji kręgów.

W przypadku nabytego kręczu szyi leczy się głównie podstawową przyczynę wystąpienia urazu. Dodatkowo stosuje się masaże, ciepłe okłady rozluźniające napięte mięśnie, ćwiczenia rozciągające mięśnie, fizykoterapię czy też aparaty usztywniające szyję, jak np.kołnierz czy gorset ortopedyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*