Plecy okrągłe

Kifoza pogłębiona jest to choroba kręgosłupa, która może doprowadzić do zniekształcenia pleców i wykształcenia się garbu. Może ona występować w formie ostrej demencji. Schorzenie to występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Najczęściej dolegliwości związane z tą chorobą spotyka się w piersiowym i piersiowo- lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

croppedJej łagodna postać bardzo często nie stwarza większych problemów, jednakże w cięższych przypadkach może źle wpływać na płuca, nerwy oraz tkanki wywołując ból oraz rozmaite komplikacje. Klasyfikuje się ją jako strukturalną wadę postawy, która jest przesadnym kifotycznym kątem od normalnej krzywej ludzkiego kręgosłupa.

Wśród przyczyn występowanie kifozy pogłębionej wymienia się głównie zaburzenia nerwowo- mięśniowe, infekcje, urazy, zapalenia stawów, a także nowotwory. Oznacza to, że powodowana jest w nieprawidłowościami, które mają wpływ na kości, nerwy, mięśnie i ścięgna. Zagrożenie kifozą jest zwiększone u chłopców w wieku 10-15 lat, dziewcząt w okresie dorastanie z wadami postawy, dorosłych z osteoporozą oraz u osób chorych z zaburzeniami tkanki łącznej.

Kifoza pogłębiona bardzo często jest bezobjawowa, w związku z czym wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z posiadanego schorzenia. Diagnoza następuje szybciej w przypadku osób, które odczuwają ból pleców i zmęczenie, mają zaokrąglone plecy albo czują zesztywnienie w kręgosłupie. W przypadku pojawienia się powyższych objawów zdecydowanie warto wybrać się do lekarza, gdyż kifoza może wiązać się z licznymi komplikacjami.

By rozpoznać kifozę, należy przede wszystkim obserwować naszą postawę. Przeprowadza się także badanie palpacyjne kręgosłupa polegające na określaniu wszelkich nieprawidłowości poprzez dotyk. Wykonywane jest też zdjęcie rentgenowskie na całej długości kręgosłupa. Dokonuje się również ocenę neurologiczną: lekarz ocenia możliwe objawy, czyli np. drętwienie, mrowienie, ból, skurcze oraz osłabienie mięśni.

Jak wygląda leczenie kifozy? Zależy to od jej przyczyny oraz objawów. W przypadku łagodniejszej postaci choroby nie podejmuje się żadnego leczenia. Chory powinien regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, dzięki czemu wada kręgosłupa ulega poprawie. Niekiedy stosuje się także gorset ortopedyczny lub fizykoterapię, co przyspiesza poprawę.

Natomiast poważniejsze przypadki mogą wymagać już bardziej zdecydowanych działań. Na początek zaleca się noszenie szelek ortopedycznych, a w ostateczności przeprowadza się operację- jest ona koniecznością np. gdy kifoza jest powiązana z guzem lub infekcją. Należy pamiętać, że im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*