Urazy łąkotek

W obrębie stawu kolanowego znaczna część urazów dotyczy uszkodzenia łąkotek. Te jako struktury stawowe jeszcze niedawno traktowano dość po macoszemu. Całe szczęście uległo to zmianie gdy okazało się, że łąkotki są potrzebne dla odpowiedniego funkcjonowania stawu kolanowego, a ich usunięcie może nasilać zmiany zwyrodnieniowe. Zapewniają one bowiem stabilność stawu, amortyzują go i jednocześnie zmniejszają tarcie o siebie powierzchni stawowych.

938a195f8810cb9b31c6503221891897_lUszkodzenia łąkotki przyśrodkowej występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn (jednak u nich 3 razy częściej niż w przypadku kobiet). Przeważnie uraz ten dotyczy osób młodych, szczególnie uprawiających sport wyczynowo czy nawet rekreacyjnie. Warto też wiedzieć, że łąkotka przyśrodkowa ulega uszkodzeniu o wiele częściej niż łąkotka boczna.

Łąkotka jest zbudowana z mocno zbitej tkanki, która jest do pewnego stopnia elastyczna i odporna na zgniatanie. W jej skład wchodzi przede wszystkim woda (74%), kolagen, proteoglikany i kwas hialuronowy, fibrochondrocyty.

Typowym, bardzo charakterystycznym objawem uszkodzenia łąkotki jest ból w okolicy stawu kolanowego, dyskomfort, blokowanie się stawu, obrzęk z zatarciem poprawnego zarysu kolana, uczucie, że kolano ?ucieka? trzaski podczas ruchu stawem oraz dodatnie testy łąkotkowe, które stosuje się przy badaniu ortopedycznym. Może też pojawiać się nadmierna ilość płynu w stawie.

Niestety nie zawsze udaje się od razu postawić właściwą diagnozę. Aby rozpoznać uraz łąkotki przeprowadza się wywiad od pacjenta, badania fizykalne i dodatkowe (np. rezonans magnetyczny kolana czy ultrasonografia).

Metoda leczenia urazu jest dobierana przez lekarza ortopedę po przeprowadzeniu diagnozy. Możliwe są dwa sposoby terapii: operacyjne oraz zachowawcze (nieoperacyjne). To drugie umożliwia wygojenie się łąkotki, jednak jest stosowane rzadziej niż zabiegi operacyjne. Możliwe jest jedynie wtedy, gdy uszkodzenie nastąpiło w tylnej, ukrwionej części łąkotki, szczelina pęknięcia ma maksymalnie 5 mm, a łąkotka jest stabilna.

W przypadku leczenia operacyjnego stosuje się artroskopię, w trakcie której oceniany jest rozmiar oraz miejsce uszkodzenia. Jeśli znajduje się w części nie unaczynionej, a uszkodzone elementy są niestabilne, to uszkodzony fragment się usuwa. Natomiast jeśli znajduje się w części ukrwionej i nie uległa ona zniszczeniu, to można ją zszyć. Jeżeli doszło do wycięcia łąkotki, to całkowitą amortyzację stawu można przywrócić jedynie dzięki jej przeszczepowi. Zabiegi te są dość nowatorskie, jednak cieszą się dużym powodzeniem.

Po zabiegu możliwy jest powrót do regularnej aktywności sportowej czy też rekreacyjnej. Konieczne jednak jest podjęcie leczenia i rehabilitacji, która umożliwi odpowiednią rekonwalescencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*