Miesięczne archiwum: Maj 2020

Ćwiczenia redresyjne – czym są i kiedy pomogą?

Form rehabilitacji mamy bardzo wiele. Do najpopularniejszych należy gimnastyka rehabilitacyjna, która także nieustanie się rozwija, oferując coraz nowsze podejścia. Jednym z nich są ćwiczenia redresyjne, których celem jest poprawa ruchomości w stawach. Pomagają one zarówno w lekkich przypadkach, jak i osobom posiadającym problemy z poruszaniem się i wymagającym wsparcia balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego. O tym na czym polegają ćwiczenia ... Przeczytaj więcej »

Elektrostymulacja w rehabilitacji

Elektrostymulacja należy do form zabiegów fizykoterapeutycznych. Wykorzystuje się ją w różnorodnych schorzeniach narządu ruchu. Pozwala na usprawnienie funkcjonowania nerwów oraz mięśni. Może być pomocna zarówno w lekkich przypadkach, jak i dla osób, które na co dzień poruszają się za pomocą balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego. Jak przebiega zabieg elektrostymulacji i kiedy warto go wykonać? O tym w dzisiejszym artykule. Do ... Przeczytaj więcej »

Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak leczyć? Cz.2

Dziś kontynuujemy wątek rozpoczęty we wcześniejszym artykule dotyczący stenozy kanału kręgowego. Wiecie już, jakie są jej przyczyny i objawy. Czas poznać sposoby diagnozowania i leczenia tej przypadłości. Zapraszamy do lektury. Diagnoza stenozy kanału kręgowego Pierwszym etapem diagnozy stenozy kanału kręgowego jest wnikliwy wywiad lekarski przeprowadzony przez doświadczonego ortopedę. Lekarz powinien wykonać także badanie neurologiczne, które pozwoli sprecyzować, w którym miejscu ... Przeczytaj więcej »

Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak ją leczyć? Cz.1

Stenoza kanału kręgowego to schorzenie objawiające się zbyt wąskim kanałem kręgowym. W wyniku tego zjawiska pojawia się ucisk struktur rdzenia kręgowego, co wywołuje ból, a także dodatkowe dolegliwości. Stenoza kanału kręgowego może pojawić się na całej długości kręgosłupa. Więcej na jej temat dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Stenoza kanału kręgowego, zwana jest również cieśnią kanału rdzeniowego i dotyczy przeważnie osób ... Przeczytaj więcej »

Dekalog zdrowego kręgosłupa

Kręgosłup to bardzo wrażliwa, a jednocześnie niesłychanie ważna część naszego ciała. To od jego kondycji zależy nasze codzienne funkcjonowanie, efektywność i dobre samopoczucie. Zadbany kręgosłup odwdzięcza nam się sprawnością i witalnością oraz pozwala sprawnie funkcjonować nawet w jesieni życia. By jednak móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem i brakiem dolegliwości bólowych z jego strony, należy włożyć w to nieco wysiłku. Oto ... Przeczytaj więcej »

Punkty spustowe – czym są i jak się ich pozbyć?

Punkty spustowe to termin używany w fizjoterapii. Określa się nim bolesne zgrubienia powstałe w obrębie mięśnia. Przyczyna ich powstawania jest różnorodna. Istnieje jednak łatwy sposób na ich pozbycie się. Chcesz go poznać? Czytaj nasz dzisiejszy artykuł. Punkty spustowe to wyczuwalne, bolesne guzki pojawiające się w okolicy mięśnia. Łatwo je zlokalizować, gdyż często już samo ich dotknięcie powoduje ból. W łagodniejszych ... Przeczytaj więcej »

Jak korzystać z poduszki sensorycznej?

Poduszka sensoryczna należy do tego rodzaju sprzętów rehabilitacyjnych, które każdy powinien mieć w swoim domu. Ćwiczenia z nią są łatwe do wykonania, a mogą przynieść wiele korzyści. Znakomicie wzmacniają równowagę całego ciała, co skutecznie poprawi funkcjonowanie narządu ruchu. O tym, jak z niej korzystać, dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Trening z poduszką sensoryczną kompleksowo usprawnia funkcjonowanie całego ciała. Znakomicie poprawia ... Przeczytaj więcej »