Miesięczne archiwum: Marzec 2020

Wałki rehabilitacyjne – dlaczego warto?

Wałki rehabilitacyjne do masażu to akcesoria, po które sięga coraz więcej osób. Ich szerokie zastosowanie i korzystny wpływ na ludzkie ciało sprawia, że pomagają w wielu przypadłościach. Są pomocne dla osób intensywnie trenujących, zmagających się różnorodnymi bólami oraz dla tych po urazie. Dlaczego warto z nich korzystać i jak i ich używać? O tym w dzisiejszym artykule. Na rynku dostępne ... Przeczytaj więcej »

PNF – czym jest i jak działa? Cz. 2

Dziś konturujemy temat innowacyjnej metody leczenia problemów układu nerwowego i narządu ruchu, czyli PNF. Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się, czym jest ta technika i kto może z niej skorzystać. Dziś natomiast przedstawiamy, jak wygląda proces jej zastosowania. W przeciwieństwie do innych form rehabilitacji PNF koncertuje się na zdrowych częściach ciała, wykorzystuje ich siłę, by stymulować części niedomagające. Mechanizm ten nazywa ... Przeczytaj więcej »

PNF – czym jest i jak działa? Cz. 1

PNF to innowacyjna metoda rehabilitacji fizjoterapeutycznej u pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości ze strony układu ruchu i/lub nerwowego. Cechuje się wysokim stopniem skuteczności i nowoczesnym podejściem do pacjenta. Staje się on bowiem równoprawnym partnerem fizjoterapeuty i sam określa swoje cele rehabilitacyjne. Czym się charakteryzuje i jak przebiega? O tym w dzisiejszym artykule. Skrót PNF oznacza Proprioceptive Neuromuscular Facilitation, czyli po ... Przeczytaj więcej »

Kinesiotaping – czy warto?

Kinesiotaping czyli tzw. plastrowanie dynamiczne to coraz popularniejsza metoda fizjoterapeutyczna, stosowana zarówno w przypadku wystąpienia kontuzji lub bólu, jak i profilaktycznie. Czy oklejanie problematycznego miejsca plastrami faktycznie może pomóc w różnorodnych dolegliwościach? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Coraz więcej osób sięga po kinesiotaping w różnych sytuacjach. Szczególnie lubiane są przez  osoby uprawiające czynnie sport, a także te ze ... Przeczytaj więcej »

Przeciwdziałanie odleżynom – mówimy jak!

Opieka nad pacjentem długotrwale leżącym wymaga szczególnej uważności. Największym bowiem zagrożeniem w takiej sytuacji jest wystąpienie odleżyn, czyli bolesnych uszkodzeń skóry, a nawet tkanek głębszych i kości. By im zapobiegać, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, a także przestrzegać prawidłowej pielęgnacji ciała pacjenta leżącego. Oto najważniejsze wskazówki dla opiekunów. Czym są odleżyny? Odleżyny powstają w wyniku nieustannego nacisku materaca, ... Przeczytaj więcej »

Wózek inwalidzki – nowy czy używany?

Wózek inwalidzki stanowi podstawę codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Często stają one przed dylematem czy zainwestować w nowy sprzęt rehabilitacyjny, czy może jednak zdecydować się na kupno używanego wózka inwalidzkiego lub postawić na jego wypożyczenie. W dzisiejszym artykule rozstrzygamy, co będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji. Największym ograniczeniem w przypadku konieczności zakupu wózka inwalidzkiego jest oczywiście cena tego typu urządzeń. ... Przeczytaj więcej »